26 Mart 2023

Pablo Escobar Kimdir ?

Pablo Escobar’ın Sözleri, Pablo Escobar’ın Hayatı, Pablo Escobar’ın Sözleri, Pablo Escobar’ın Filmi, Pablo Escobar’ın Dizisi, Pablo Escobar’ın Hapishanesi La Cathedral, Pablo Escobar’ın Hayatını Anlatan Narcos Dizisi, Pablo Escobar’ın Hayatını Anlatan Narcos Dizisi Pablo Escobar’ı Kim Canlandırmaktadır Oynamaktadır, Pablo Escobar’ın Ölümü, Pablo Escobar’ın Yakalanışı, Pablo Escobar’ın Yükselişi, Pablo Escobar’ın Biyografisi, Pablo Escobar’ın Hakkında Bilinmeyenler, Pablo Escobar’ın 2 Milyon Doları Yakması, Pablo Escobar’ın Oğlunun Belgesel Filmi, Pablo Escobar Hakkında Bilgi.

Bu yazımızda dünyaca ünlü uyuşturucu kaçakçısı Pablo Escobar’ın hayatı hakkında kısaca bilgileri ve Pablo Escobar’ın söylediği sözleri paylaşacağız.

Tam adı Pablo Emilio Escobar Gaviria olan Pablo Escobar 1 Aralık 1949 Kolombiya’nın kuzeybatı kesiminde yönetim birimi olan Antioquia’ya bağlı Rionegro’da doğdu. Bir köy öğretmeninin çocuğu olarak dünyaya gelen fakir bir ailenin çocuğuydu.

Genç yaşlarda suç ile tanışmış olan Pablo Escobar, araba hırsızlığı, kaçak elektronik eşya gibi bir dizi suça bulaşmıştır.

Pablo Escobar’ın yükselişi ise kokain ticareti ile olmuştur. 1975 yılında Medellin bölgesinin en büyük uyuşturucu ticaretini elinde tutan Fabio Restrepo’yu bizzat kendi emirleriyle öldürtmüştür.  Fabio Restrepo’nun ölümü üzerine Medellin’deki tüm kirli trafiği elinde tutmaya başlamıştır.Pablo escobar resim

Asya’ya kadar uzanan bir uyuşturucu trafiğini elinde tutan Kokain Kralı Pablo Escobar özellikle ABD, Porto Riko, Meksika gibi ülkelere kokain sevkiyatı yapmaktaydı.

Kokain Kralı olarak anılan Pablo Escobar dünyadaki uyuşturucu, kokain pazarının %80’ini elinde tutmuştur.

Dünyada 1980 yılının sonuna kadar tüketilen kokainlerin %80’i Pablo Escobar’ın kurduğu Medellin karteli tarafından temin edilmekteydi.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’ne büyük çapta kokain sevkiyatı yapan Pablo Escobar, 1987 ve 1993 yılları arasında iki haftada bir yayınlanan bir iş dergisi olan Forbes tarafından ‘’Dünyanın en zenginleri’’ listesine 7. Sıradan girmiştir.

Bir dönem siyasete atılmış ve 1983 yılında Kolombiya Meclisinde üye olarak seçilmiştir. Pablo Escobar’ın uyuşturucu ticareti kanıtlamamış fakat birçok insanın ölümden Pablo Escobar’ın sorumlu olduğu bilinmekteydi.

Pablo Escobar’ın adamları tarafından yaklaşık 200 yargıç ve 1000’den fazla polisin öldürülmüştür.

Avianca Flight 203, 27 Kasım 1989 yılında Pablo Escobar’ın emri ile havaya uçurulmuştur. Uçakta bulunan 110 kişi hayatını kaybetmiştir.

Pablo Escobar işlediği suçlardan dolayı dünyada en çok aranan suçlular arasında yer almıştır.

Pablo Escobar, Kolombiya Hükümeti’ne savaş açmış ve her polis kellesi için 3000 dolar ödül bile koymuştur.

Pablo Escobar, La Cathedral olarak bilinen bizzat kendi tarafından inşa ettirilen hapishaneye konmak şartı ile teslim olmuştur.  La Cathedral’i bizzat Pablo Escobar’ın adamları korumakta idi.

Dönemin ünlü kalecilerinden Akrep Vuruşu ( Topukları ile gol kurtarış yapan ) ile bilinen lakabı El Loko yani Manyak olan Rene Higuita’nın Pablo Escobar’ı ziyaret ettiği ortaya çıkmıştır.

Kolombiya Hükümeti, Pablo Escobar’ı 22 Temmuz 1992 yılında La Cathedral’dan çıkartıp daha güvenilir bir hapishane taşımak istemesi üzerine Pablo Escobar hapishanede kaçmıştır.

Pablo Escobar’ın uyuşturucu ticaretinden elde ettiği parayı paketlemek için her yıl 2500 dolar değerinde paket lastiği aldığı söylenmektedir. Pablo Escobar, dağ evinde üşüyen kızını ısıtmak için 2 milyon dolar nakit parayı yakmıştır.

Pablo Escobar, 1993 yılında girdiği silahlı çatışmada öldürülmüştür.

Pablo Escobar’ın oğlu Juan Pablo Escobar ya da yeni ismi ile Sebastian Marroquin, Los Pecados De Mi Padre adlı Babamın Günahları adlı bir belgesel film çekmiştir. Juan Pablo Escobar, babasını işlediği suçlardan dolayı ”Babamın suçları için af diliyorum.” söylemiştir.

Kolombiya’nın kuzeybatı kesiminde bulunan ve Antioquia ilinin merkezi kenti olan Medellin’de kurulan Medellin kartelinin kurucularından Pablo Escobar’ın hayatını anlatan 2015 yapımı Narcos adlı yayınlanır yayınlanmaz büyük bir ilgi gördü.

Öyle ki Narcos dizisinin Imdb puanı 9,0’dur.

Narcos dizisinde Pablo Escobar’ı Brezilyalı sinema oyuncusu Wagner Moura canlandırmaktadır.

Pablo Escobar’ın Sözleri:narcos

Okuyamadım ama onları zehirleyebilecek güce sahibim. Bu her şeyi açıklıyor.

Herkesin bir bedeli vardır, önemli olan ise bunun ne olduğunu öğrenebilmektir.

Bazen Tanrı oluyorum, eğer bir adamın öleceğini söylüyorsam, adam aynı gün ölüyor!

Bütün imparatorluklar kan ve ateş ile yaratılmıştır.

Sadece bir kral olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.