27 Mart 2023

Pandora’nın Kutusu Nedir?

Pandora’nın Kutusu Efsanesi Hakkında Bilgiler.

Pandora’nın Kutusu ifadesini çok duymuşuzdur. Peki Pandora’nın Kutusu ne anlama gelmektedir? Pandora’nın Kutusu ne demektir?

Antik Yunan efsanelerinde geçen Pandora’nın Kutusu, Yunan mitolojisinde geçen mitolojik bir hikayeye dayanmaktadır.

Yunan mitolojisinde geçen bu kutu içinde kötülüklerin bulunduğuna inanılan sihirli kutudur. Yunan mitolojisindeki hikayeye göre Prometheus, Olimpos dağından ateşi çalmış ve insanlara vermiştir. Zeus bu duruma çok sinirlenir ve Prometheus’u cezalandırır. Prometheus’u Kafkas Dağlarında zincire vurdurur. Her gün Prometheus’un yanına gelen bir kartal Prometheus’un ciğerini yer ve her seferinde Prometheus’un ciğeri tekrar oluşmaktadır.

Fakat Zeus’un öfkesi dinmek bilmez. Oğlu Hephaistios’u yanına çağırır. Hephaistios, Tanrılar tarafından hor görülen çirkin biridir. Fakat Hephaistios’un hünerleri ise dillere destandır. Zeus, oğlu Hephaistios’a balçıktan bir kadın yapmasını ister. Hephaistios, tanrıçalar gibi güzel bir kadın, Pandora’yı yaratır. Pandora, ‘Tanrıların armağanı’ anlamına gelmektedir. Zeus, Pandora’yı canlandırır ve Prometheus’un yanına gönderir.

Pandoranın Kutusu

Prometheus, güzeller güzeli Pandora’yı görünce aşık olur. Prometheus ve Pandora evlenirler. Zeus oğlu Hephaistios’a ayrıca sihirli bir kutu da yapmasını söylemiştir. Bu gizemli kutuyu Pandora’ya düğün hediye olarak verir fakat kutuyu açmamasını söylerler. Pandora tabi merakına yenik düşer ve kutuyu açar. Kutuyu açar açmaz tüm sefalet, kaos, mutsuzluk dünyaya yayılır ve geriye sadece umut kalır. Böylece Zeus kötülükleri dünyaya ve insanlığa yaymış ve intikamını almıştır.

Kaynaklar: Wikipedia

Dursun Ali Yaz’ın Antik Çağdan Geleceğe Para kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.