2 Haziran 2023

Paraben Nedir ?

Paraben; raf ömrünü uzatıcı olarak,ilaç ve kozmetik sektöründe yaygın bir şekilde kullanılan koruyucu bir kimyasal maddedir. Bir çok kozmetik ve kişisel bakım ürününde kullanılan, düşük maliyetli, zararlı bakteri ve mantar üremesini engelleyen ayrıca ürünlerin raf ömürlerini uzatan koruyuculara paraben diyoruz. Kozmetik ürünlerinin içinde parabeni; methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butylparaben veya benzylparaben olarak bir veya daha fazla farklı isimle görmeniz mümkün.

Paraben insan sağlığına oldukça zararlı bir kimyasaldır. Özellikle çocukların parabenli ürünleri kullanımından sakınılması gerekmektedir. Parabenler hem zehirli hem de toksik özelliği taşırlar. Deride egzama gibi tahriş ve alerjik tepkimelere neden olurlar. Ayrıca parabenler vücutta östrojen hormonunu taklit eden madde olarak da bilinmektedirler. Paraben kimyasının, sadece uygulandığı yerin yüzeyinde kalmamakla birlikte cildimize, dokularımıza, kan ve idrarımıza dahi geçtiği  klinik olarak tespit edilmiştir.

Parabenin Zararları: 

Parabenin Endokrin Sistemine Etkileri: Araştırmalar sonucu parabenlerin, metil, propil ve butil formları endokrin sistemin işleyişine müdahale ettiği ortaya çıkmıştır. Parabenler vücut dokusunda depolanan ve beze oluşumu ile hormon üretimine müdahale eden endokrin bozuculardır. Ayrıca koruyucu kimyasallar bebek ve çocuklarda, öğrenme sorunları, gelişimsel bozukluklar, bağışıklık sitemi sorunları ve ilerleyen zamanlarda da üreme bozukluklarına neden olabilmektedir. Eğer kullandığınız ürün %25 den daha fazla Paraben içeriyorsa bu etkilerin oluşma olasılığı yüksektir. Bu nedene aldığınız kozmetik ürünün içerik kısmını okumayı kesinlikle ihmal etmeyin.

Paraben ve erken yaşlanma: Paraben cildinizi gençleştirmek ve güzelleştirmek için kullandığınız ürünlerin içerisinde bulunmaktadır ama  araştırmalar parabenin cildinizin yaşlanmasına neden olduğu konusunda hemfikirler.Üniversite araştırmacıları parabenlerin güneş ışınlarına karşı hassasiyeti ve vücuda yaptığı hasarı arttırdığını ve cilt hücrelerinin normalden daha hızlı bir oranda öldüğünü ortaya çıkardılar. Yine bu nedenle Paraben zararlarından en az şekilde etkilenmek için ürün içeriklerini okumanızı ve metilparaben içerip içermediğini öğrenmenizi şiddetle önerilmektedir.

Paraben ve meme kanseri:  Paraben göğüs kanseri ouşumuna neden olmaktadır. Toksikoloji Dergisinde yayınlanan bir çalışmada elde edilen bulgular parabenin meme kanserinin belirli tiplerinin gelişmesinde rol oynayabileceği belirtilmektedir. Bu düşüncenin en sağlam dayanaklarından biriside parabenlerin kadınlarda meme kanseri riskini arttıran östrojen-pozitif gibi, vücutta algılanmasıydı. Bu bulgular bize kesin bir sonuç vermemekte fakat aklımızda soru işaretleri oluşmasına neden olmaktadır. Daha fazla araştırma yapılması gereken bir alan fakat siz yine de güvenli tarafta kalmayı tercih ediniz.

Paraben kullanan erkeklerde üremeye etkileri: Kadınlarda bu kimyasalların östrojen benzeri etkilere neden olmasının yanı sıra, erkek üreme sisteminde de olumsuz etkilere neden olduğu tespit edilmiştir. Çeşitli çalışmalardan elde edilen bulgular, erkeklerde testosteron düzeylerinde azalmanın yanı sıra sperm sayılarında ciddi bir düşüş oluşturduğu ve bu durumun ticari ürünlerdeki parabenlerin vücut tarafından emilimi ile oluştuğunu göstermektedir.

paraben-nedirParaben Kullanılan Ürünler:

Kozmetik Ürünlerde:

Fondötenler, Kapatıcılar, Pudralar, Göz farı, Allık, Rimel,Makyaj silme ürünleri, Rujlar, Parlatıcılar, Hızlı kuruyan ojeler,

İlaçlarda:

Krem- ve merhem türleri, Kulak, burun ve göz damlası , Rektal ve vajinal ilaçlar, Bandaj ve sargı bezleri, Lokal anestezik ilaçlar

Bakım ürünlerinde:

Nemlendiriciler, Losyonlar, El, yüz veya vücut kremleri, Diş macunları, Güneş yağları, Tonikler, Deodorantlar, Sabunlar, Şampuanlar, Saç kremleri

Gıda ürünlerinde:

Salata sosları, Ketçap,  Mayonez, Hardal, dondurulmuş yiyecekler, hazır reçel ve marmelatlar,Hazır meyve suları

Parabenin zararları arasında sizler için birçok kaynaktan özenle araştırıp elde ettiğimiz bu bilgiler arasında en önemli olanı, kullandığınız güzellik ürünlerindeki içeriklerin dikkatli bir şekilde incelenip kesinlikle %25 den fazla Paraben içerenlerden kaçınmanız gerektiğidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.