27 Mart 2023

PEG Rasyosu Nedir?

Bir Hissenin Değerini Hesaplama? Bir Hissenin Değeri Nasıl Hesaplanır?

Hissenin fiyatını pahalı olup olmadığını tahmin etmede kullanılan temel analizlerden biri de PEG rasyosudur. Tabi PEG rasyosu tek başına bir hisseye yatırım yapmak için yeterli bir temel analiz aracı değildir. Şirketlerin gelecek yıllardaki durumunu kimse net olarak bilemeyeceğinden veya ekonomik durumlardan nasıl etkileneceğini bilinememekten dolayı bir hisse alırken veya satarken PEG oranına göre işlem yapmak ciddi zararlara neden olabilir.

Bu yazımızda PEG rasyosunun ne anlama geldiğini, ne olduğunu kısaca açıklama çalışıyoruz. Bu yazıda yer alan bilgiler kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.

PEG Rasyosu

PEG Rasyosu Nedir?

PEG İngilizce Price Earnings Growth isminin kısaltılmasıdır. Price Earnings Growth yani Fiyat Kazanç Büyüme anlamına gelmektedir.

PEG rasyosu da Fiyat Kazanç Büyüme rasyosu veya PEG oranı Fiyat Kazanç Büyüme oranı olarak bilinmektedir.

PEG = Fiyat Kazanç Oranı/ Net Kar Büyüme Oranı

Bu formüle göre şirketlerin Fiyat Kazanç Oranına ulaşabilir fakat net kar büyüme oranı bir nevi şirketin gelecekti net kar büyüme oranı anlamına gelmektedir. Net Kar Büyüme Oranı kesinlikle kesin olarak bilinmemekle birlikte geçmiş yıllardaki Net Kar Büyüme Oranlarına, şirketlerin faaliyet raporlarında yer alan gelecek yıllarda satışların ne kadar büyüyeceği, satışların ne kadar artacağı gibi verilerle sadece tahmin edilebilir.

Fiyat/Kazanç Oranı (F/K) ise Hissenin güncel fiyatının, hisse başına kara bölünmesiyle bulunur. Hisse başına kar ise de Net karın, Ödenmiş Sermayeye ya da başka bir deyişle hisse sayısına bölünmesi ile bulunur.

PEG rasyosu veya PEG oranı ne kadar küçükse iyi olarak algılanmaktadır.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler, mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi, beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.