1 Haziran 2023

Piyano Nedir ?

Piyano Nasıl Çalışır, Piyanonun İcadı ve Gelişimi, Piyanonun Özellikleri Nelerdir, Piyanonun Tarihçesi, Piyanoyu Kim Bulmuştur, Piyano Nedir Nasıl Çalışır, Piyano Türleri Nelerdir, Piyano Çeşitleri Neler, Piyanonun Anlamı Nedir, Piyano Hakkında Bilgiler bilgebilir.com adresinde.

Orijinal adı ile İtalyanca bir kelime olan pianoforte vurmalı bir çalgıdır. Piyano ismini kuvvetli ses anlamına gelen forte ve zayıf ses anlamına gelen piano terimlerinin birleşmesinden almıştır.

Piyano Nedir?
Piyano; sözlük anlamı olarak; Klavyeli, telli, ağır ve büyük çalgı ve Yavaş, sesleri hafifleterek anlamına gelen bir kelimedir.
Piyanoda teller vasıtası ile ses elde edilmektir. Piyanonun tuşlarına basıldığında içindeki tahta çekiç tellere vurarak sesin meydana gelmesine sebep olur. Tahta çekicin tellere vurmasından dolayı piyano vurmalı müzik aleti olarak adlandırılır. Piyano klasik ve caz müzikte yaygın olarak kullanılır.

Peki piyanoyu kim icat etmiştir?

İlk piyano ilk olarak 1700’lü  yıllarda İtalya’nın Floransa şehrinde Bartolomeo Cristofori´ tarafından yapıldı. Cristofori´nin en büyük başarısı, piyano´nun temel mekanik sorunu olan, çekicin tellere vurması anında sesin çekicin etkisi ile sönümlenmemesi ve çekicin çok çabuk bir şekilde tellerden ayrılarak notanın yeniden çalınabimesi sorununa bir çözüm üretmesidir.

Bartolomeo Cristofori, ölümüne kadar yani 1731 yılına kadar 20 civarında piyano üretti. Fransız Marius´un bu çalgıya katkısı, tokmaklı klavseni bulmak oldu. Saksonyalı Silbermann ise, Schröter´ in çekiç sistemini geliştirdi ve Bach´ın da değerli öğütlerinden yararlanarak, klavyenin tüm ses genişliğinde eşit bir ötüm elde etmeyi başardı.

Piyanonun atası çembalodur. Şekil olarak da benzerlikler gösteren bu çalgıda, ses çıkartmak için tuşların tellerle olan teması, tuşlara monte edilen çıtalar yardımı ile elde edilmekteydi ancak sesin gürlüğünün ve hafifliğinin sağlanması oldukça zordu. 1700’ lü yıllarda çembalo geliştirerek ilk piyano yapılmıştır. Barok Dönemin en önemli bestecisi ve aynı zamanda klavsen ve çembalo tamircisi olan J. Sebastian BACH’ ın da bu ilk piyanoyu denediği bilinmektedir.

Piyano genel olarak konsol, kuyruklu ve elektro piyano olarak üç ana gruba ayrılır. Bu sınıflandırmaların içerisinde çeşitli boy ve tuş sayısı bulunmaktadır. Fakat genel olarak piyano, 88 tuşludur. Bu tuşlardan 36’ sı siyah tuş (diyez ve bemol), 52’ si ise ana sesler olan beyaz tuşlardan oluşmaktadır.

Piyano Çeşitleri Nelerdir ?piano
1- Duvar piyanosu.
2- Elektrikli piyano.
3- Hazırlanmış piyano.
4- Kuyruklu piyano.
5- Mekanik piyano.
6- Pnömatik piyano.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.