7 Haziran 2023

Portakalın Faydaları ve Besin Değerleri Nelerdir?

Portakalın C vitamini açısından mükemmel bir kaynak olmasının yanında bir çok sağlık faydası bulunmaktadır. 600’ün üzerinde portakal çeşidi bulunmaktadır. İpek yolunun Anadolu’dan geçtiği dönemlerde narenciye Hindistan civarından gelen ticari bir üründü. Ümit Burnu’nun keşfedilmesiyle ticaret yolları değişmiş, Asya kıtasının Avrupalı devletler tarafından sömürgeleştirilmesiyle portakal üretiminin tamamı Portekiz civarına yayılmıştır. Türkçeye “Portekiz’den gelen” anlamında, “Portakal” olarak girmiştir. Portakal’ın Pomelo ile Mandalina’nın doğal melezi olduğu sanılmaktadır.

Portakalın Faydaları:

portakal-Kemik Sağlığı: Portakalda yüksek miktarda bulunan kalsiyum minerali kemikleri ve dişleri korumaya yardımcı olur.

-Hemoglobin Üretimi: Farklı vücut bölgelerine oksijen taşımak için gerekli olan hemoglobin üretiminde, portakalda  bulunan B6 vitamini yardımcı olmaktadır.

-Kanser: Portakalda bulunan özel bir bileşik olan “liminoid” meme, mide, akciğer, deri, ağız ve kolon kanseri gibi bir çok kanser türü ile mücadelede yardımcı olmaktadır. İçerdiği yüksek miktardaki C vitamini vücuttaki zararlı serbest radikallere karşı bir süpürücü olarak çalışan büyük bir antioksidandır. Portakal müshil özelliği olan “pektin” maddesi bakımından zengindir ve kilolu bireyler için çok etkili olmaktadır. Pektin ayrıca kolonun toksik maddelere maruz kalmasını azaltarak, kolon mukoza zarını korumaktadır. Aynı zamanda, bağırsak kanserine neden olan kimyasallara bağlanır böylece bağırsak kanseri olasılığını azaltmaktadır.

-Kan Basıncı: Birçok çalışma portakalda bulunan “hesperidin” adlı flavonoidin yüksek kan basıncını azalttığını göstermektedir.

-Kolesterol: Bu meyvede bulunan antioksidanlar, oksidadif stresle savaşmaktadır. Oksidadif stres kandaki kolesterolün oksitlenmesine neden olmaktadır. Ayrıca portakal kabuğunun altında bulunan alkaloid, karaciğer tarafından üretilen kolesterolü düşürür.

-Beyin Gelişimi: Portakalda bulunan folik asit beynin doğru gelişimine yardımcı olmaktadır.

-Kalp Hastalıkları: Bu meyvede bulunan C vitamini ve flavonoidler büyük ölçüde kalp hastalıkları riskini azaltmaktadır.

-Bağışıklık: Portakalda bulunan C vitamini vücuttaki beyaz kan hücrelerini uyarmak için yardımcı olur. Böylece bu kan hücreleri bulaşıcı hastalıklarla savaşır ve doğal, güçlü bir bağışıklık sistemi inşa ederler.

-Böbrek Taşlarını Önleme: Böbrekte oluşan kalsiyum oksalat taşlarına böbrek taşları denir. Düzenli olarak portakal yemek bu taşların oluşumunu azaltır.

-Sağlıklı Cilt: Portakalda bulunan antioksidanlar serbest radikalleri ortadan kaldırmaktadır. Bu serbest radikaller deride kırışıklıklara ve cilt yaşlanmasına neden olur. Portakalda mevcut antioksidanlar ayrıca cilde parlaklık sağlar.,

-Ateroskleroz: Aterosklerozda görülen damar sertliği portakalda bulunan C vitamini tarafından önlenmektedir. C vitamini damar sertliğini önler.

-Sperm Onarımı: Bu meyvenin düzenli tüketimi sperm sağlığı ve sperm sayısını korumaya yardımcı olur.

Portakalın Besin Değerleri:

Portakal  C vitamini bakımından çok iyi bir kaynak olmasının yanında kalsiyum, fosfor, potasyum, sitrik asit, beta-karoten ve bazı temel aldehitlerin önemli bir kaynağıdır. Portakal da bulunan predominant flavonoidler “hesperetin” ve “arigenin” molekülleridir. Bunlar biyoaktif bileşiklerdir ve antioksidan ve immünmodülatör olarak hareket etmektedirler. Bu antioksidanlar serbest radikallerin ve vücuttaki kararsız oksijen moleküllerinin etkilerini nötralize etmektedir. Bu da yaşlanma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur ve size daha genç görünümlü bir cilt sağlar. Aynı zamanda vücudun bağışıklık düzeyini arttırarak hastalıkları engellemeye yardımcı olur.

Portakal, A vitamini açısından zengin bir meyvedir aynı zamanda alfa ve beta karotenler, beta-cryptoxanthin, zea-xanhin ve lutein gibi diğer antioksidanları da içermektedir. A vitamini sağlıklı mukoza ve deriyi korumaya yardımcı olmaktadır. Aynı zamanda görme yeteneği korumak için en önemli vitaminlerden biri A vitaminidir. Portakal iyi bir lif kaynağıdır. Doğanın bu küçük harikaları yağ, sodyum ve kolesterol içermezler. Tiamin, niasin, B6 vitamini, magnezyum ve bakır varlığı nedeniyle portakalın besin değeri daha fazla artmaktadır. Portakal çok iyi detoksifikasyon sağlamaktadır bunun nedeni portakalın asidik olması ve meyvenin yaşı, boyutu ve çeşidine bağlı olmak üzere yaklaşık 2.5- 3.0 arasında bir pH değerine sahip olmasıdır.

Portakal suyu vücutta ilaçların emilimine yardımcı olur böylece ilacın biyokimyasal ve fizyolojik etkilerini göstermesine yardımcı olmaktadır. 100gr Portakalda bulunan besin değerlerini aşağıdaki tablodan görebilirsiniz.

Besin öğeleri 100 gr
Enerji 192 kJ (46 kcal)
Karbonhidrat 11.54 g
Şeker 9.14 g
Lif 2.4 g
Yağ 0.21 g
Protein 0.70 g
Tiamin (B1 vit.) 0.100 mg (%8)
Riboflavin (B2 vit.) 0,040 mg (% 3)
Niasin (B3 vit.) 0,400 mg (% 3)
Pantotenik asit (B5) 0.250 mg (% 5)
B6 vitamini 0,051 mg (% 4)
Folat (Vit. B9) 17 mg (% 4)
C vitamini 45 mg (% 75)
Kalsiyum 43 mg (% 4)
Demir 0,09 mg (% 1)
Magnezyum 10 mg (% 3)
Fosfor 12 mg (% 2)
Potasyum 169 mg (% 4)
Çinko 0.08 mg (% 1)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.