2 Haziran 2023

Ram Nedir?

ramnedir

“Random access Memory” yani rastgele erişimli bellek demektir. Veri depolanabilir, silinebilir, okunabilir, değiştirilebilir. Elektrik kesintisi veya makineyi kapatma durumunda Ram bellekteki tüm bilgiler silinirram bellek Başka bir deyişle RAM bellek boşalır.

Bellek bilgisayarın direk olarak performansını etkileyen bir birimdir. Bilgisayarınız ne kadar hızlı olursa olsun belleği düşükse çok yavaş çalışır. Makinenizin ihtiyacından daha aşağı bir bellek bu bilgisayarın yeterli performans göstermesini engeller. Ancak ihtiyacından fazla RAM olması makineyi daha hızlı da yapmaz.

Bellek MB (Mega Bayt) cinsinden gösterilir. Bilgisayarınızın belleğini açılış menüsün den öğrenebilirsiniz.Açılışta bellek sayılır. Bu sayı 4096 gösteriyorsa 4MB bellek var demektir. 131072 gösteriyorsa 128MB belleğiniz var demektir. Belleğinizi açılışta çıkan sayıyı 1024 sayısına bölerek hesaplayabilirsiniz.

Şu anda SD ve DDR bellekler çoğunluktadır. DDR bellekler genelde Pentium IV lerde kullanılır. SD bellekler daha çok Celeron ve eşdeğer sistemlerde kullanılmaktadır.Bir RD bellekler bulunmaktadır.Bu tür bellekler Pentium IV teknolojisi için üretilmiş ve gayet iyi performans sağlayan belleklerdir. Fakat fiyatlarının fazlalığı nedeniyle pek tutulmamaktadır.

Günümüz bilgisayarlarında hem okunabilen hem de yazılabilen RAM (Read Access Memory – Rastgele Erişimli Hafıza)’ler kullanılır. RAM’ler birbirinden bağımsız hafıza hücrelerinden oluşur. Her hücrenin çift yönlü bir çıkışı vardır. Bu çıkış veri yoluna, veri yolu da işlemciye bağlanır ve işlemci ile RAM arasındaki bilgi alışverişi yapılır. Bu adresleme yöntemi ile RAM’deki herhangi bir hafıza hücresine istenildiği anda diğerlerinden bağımsız olarak ulaşılır. Rastgele erişim ifadesi buradan gelmektedir. RAM’lerde bilgiye erişim hızı nanosaniyeler ile ifade edilir. Bu hız ortalama 50-60ns arasındadır. Fakat günümüzde kullanılan RAM’lerde bu hız 8ns ye kadar düşmüştür. RAM’lerin kapasiteleri 16K’dan başlayıp 512MB’a kadar çıkmaktadır. Günümüz PC’lerinde ortalama 64MB RAM kullanılmaktadır.

Sözlükte “ram” ne demek?

Boyun eğen, kendini başkasının buyruğuna bırakanram
Köken: Farsça

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.