27 Mart 2023

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk Filmi

Gerçek Bir Hayat Mücadelesinin Anlatıldığı İzlenmesi Gereken Muhteşem Bir Film; Rüzgârı Dizginleyen Çocuk

Netflix yapımlarından biri olan Rüzgârı Dizginleyen Çocuk filmi yoksulluğun, umutsuzluğun, açlığın, sefaletin sürdüğü yaşamları gözler önüne seriyor.

Filmin yönetmenliğini İngiliz oyuncu Chiwetel Ejiofor üstlenmiştir. Kirli Tatlı Şeyler, 12 Yıllık Esaret filmleri ile tanıdığımız Chiwetel Ejiofor, Rüzgârı Dizginleyen Çocuk filminde hem yönetmen hem de oyuncu olarak filmde rol almıştır.

William Kamkwamba karakterini Maxwell Simba, William’ın babası Trywell Kamkwamba karakterini Chiwetel Ejiofor, William’ın annesi Agnes Kamkwamba karakterini Aissa Maiga, William’ın kızkardeşi Annie Kamkwamba karakterini Lily Banda canlandırmıştır.

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk Filminin Konusu

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk filminde William Kamkwamba’nın gerçek yaşam hikayesi anlatılmaktadır.

Malavi’de yaşayan William Kamkwamba fakir bir ailenin çocuğudur. Babası Trywell Kamkwamba bir çiftçi annesi Agnes Kamkwamba ev hanımıdır. Ailenin 2 çocuğundan biri olan William Kamkwamba’nın Annie adında bir kız kardeşi vardır. Kız kardeşi Annie, üniversite okumak istemektedir. William zeki bir çocuktur.

William Kamkwamba’nın yaşadığı yerde önce şiddetli yağmurlarla seller gelmiş daha sonra kavurucu sıcaklıklar baş göstermiştir. William Kamkwamba’nın yaşadığı yerde kıtlık baş göstermeye başlamıştır. Ülkeyi yönetenler bu kıtlığı göz ardı ediyor vatandaşlarına yardım etmemektedir. Kıtlığın getirdiği açlığın ve sefaletin hüküm sürdüğü bu topraklarda halk artık yapayalnızdır.

Okumayı çok seven William, babasının okul taksitini ödeyememesi yüzünden okuldan atılır. Okuldan atılması onu yıldırmaz devamlı kütüphaneye gider ve burada dinamonun nasıl yapıldığı öğrenmeye çalışır. William, bir rüzgar jeneratörü yapmak ve yapacağı rüzgar jeneratörü ile su getirip ve köyünü sefaletten kurtarmak istemektedir.

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk

Rüzgârı Dizginleyen Çocuk Filminin Künyesi

Filmin Adı: Rüzgârı Dizginleyen Çocuk

Özgün Adı: The Boy Who Harnessed the Wind

Oyuncular: Chiwetel Ejiofor, Aissa Maiga,

Senaryo: William Kamkwamba (kitap), Bryan Mealer (kitap)

Yönetmen: Chiwetel Ejiofor

Türü: Dram

Süre: 1 saat 53 dakika

IMDB Puanı: 7,6

Yapım Yılı: 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.