7 Haziran 2023

Saadet Işıl Aksoy Kimdir ?

Başka Dilde Aşk, Sen Dünyaya Gelmeden, Sürgün, Süt, Yumurta Gibi Birçok Filmde Rol Almış Güzel Oyuncu Saadet Işıl Aksoy’un Hayatı.

Saadet Işıl Aksoy 29 Ağustos 1983 tarihinde İstanbul doğdu. Üniversite eğitimini Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezun olarak tamamladı. Saadet Işıl Aksoy ilk sinema deneyimini senaristliğini, yapımcılığını ve yönetmenliğini Semih Kaplanoğlu’nun üstlendiği Nejat İşler, Ufuk Bayraktar, Gülçin Santırcıoğlu gibi ünlü oyuncuların yer aldığı Yumurta filmi ile yaptı.

Saadet Işıl Aksoy, Yumurta filminde Ayla karakterini canlandırdı.

Saadet Işıl Aksoy, Yumurta filminde gösterdiği performans ile 2007 Şili’nin Valdivia Uluslararası Film Festivali ve 2007 Saraybosna Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü aldı.

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Prenses Victoria karakterini canlandırdı.

Özgün adı Twice Born olan 2012 yapımı Sen Dünyaya Gelmeden filminde dünyaca ünlü İspanyol sinema oyuncusu Penelope Cruz ile birlikte rol aldı. Saadet Işıl Aksoy, Sen Dünyaya Gelmeden filminde Aska karakterini canlandırmıştır.

Saadet Işıl Aksoy’un boyu 172 cm’dir.

Saadet Işıl Aksoy, Kördüğüm dizisinde Mehmet Aslantuğ’un canlandırdığı Enver Bey karakterinin kızkardeşi Eylül karakterini canlandıracaktır.

Saadet Işıl Aksoy’un Oynadığı Filmler ve Diziler:

Yumurta

Süt

A Beautiful Life

Eastern Plays

The Rebound

Başka Dilde Aşksaadet isil aksoy

Umut Üzümleri

Twice Born-Sen Dünyaya Gelmeden

Sürgün

Kördüğüm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.