7 Haziran 2023

Saç Ekimi Nasıl Yapılır ?

İyi Bir Saç Ekimi Nasıl Olmalı, Fue Yöntemi Nedir, Fue Yöntemi Nasıl Yapılır, FUT Yöntemi Nedir, Saç Neden Dökülür Hakkında Bilgiler.

Saç ekimi veya saç nakli, dökülmeye karşı dirençli olan göğüs, bacak-kol, enseye yakına başın arka kısmı gibi bölgelerden saçların döküldüğü bölgeye ekilmesine denir.

Saç ekiminde özellikle enseye yakın başın arka tarafından alınan saç kökleri ile saçın döküldüğü yere taşınması yapılır. Zayıf olan saç bölgelerinden değil kelliğe karşı dirençli olan bölgelerden saç kökleri alınarak saçların döküldüğü bölgeye taşınır.

Saç Ekim Yöntemleri Nelerdir?

Saç ekimi yöntemlerinde FUE ve FUT yöntemi vardır. Fue saç ekimi ile ilgili bilgileri sitemizde Fue Saç Ekimi Nedir? yazısında okuyabilirsiniz.

FUE Yöntemi:

Fue; enseye yakın başın arka tarafından dirençli saç köklerinin tek tek alınması olayıdır. Donör bölgeye saç alınmadan önce acıyı hissettirmemek için saç alınacak o bölgeye lokal anestezi uygulanır

Saç köklerinin başın arka tarafında iki kulak arasındaki donör bölgeden tek tek alınmasıdır. Donör bölgeden toplanan greftler (saç kökleri) ekim yapılacak bölgeye tek tek implant edilir. Fue saç ekimi günümüzde ilk tanımlandığı zamana göre çok değişmiştir. Bugün mikromotor ile yapılan p-FUE ilk tanımlanan tekniğin yerini almıştır. Artık çok nadiren FUE tekniği uygun vakalarda punch dediğimiz biopsi iğneleri ile yapılmaktadır. Bu teknikte ensede dikiş izi kalmaz. Ortalama 1 yıl sonunda ekilen saçlar yeni bölgede sağlığını ve kuvvetini kazanmış olur.sac-ekim

FUT Yöntemi:

FUT: enseden güvenli bölgeden bir bant halinde saç şeridi çıkarılarak mikroskop altında köklere ayrıştırılması olayına FUT denir. Fut yöntemi ilk kez 1930’lu yıllarda kullanılmıştır. FUT yöntemin sonrası saçların alındığı bölgede 5–10 cm’lik genişlikte şerit şeklinde bir cerrahi iz kalabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.