7 Haziran 2023

Sadettin Köpek Kimdir ?

Anadolu Selçuklu Devleti I. Alaeddin Keykubad ve oğlu II. Gıyaseddin Keyhüsrev dönemlerinde vezirlik yapmış devlet adamı ve baş mimar Sadeddin Köpek’in hayatı:

Sadeddin Köpek doğum tarihi net olarak bilinmemektedir. Sadeddin Köpek’in ilk yılları hakkında kaynaklarda yeterince bilgi olmadığından doğum tarihi hakkında net bir bilgi yoktur.

Sadettin Köpek İsmi Nereden Gelir?

Sadeddin Köpek’in gerçek adı Köpek bin Muhammed’dir. Lakabı Sadeddin’dir. Köpek kelimesi; Maliki mezhebinde Köpek manen temiz olduğundan ayrıcalıklı bir hayvandır.

Sadeddin Köpek Anadolu Selçuklu döneminde önemli görevlerde yer almıştır. Türkiye Selçuklu sultanı I. Alâeddin Keykubad’ın Harput civarında Eyyûbîler ile yapmış olduğu savaşta Selçuklu ordusunun komutanlığı yapmıştır. Mimar olan Sadeddin Köpek, günümüze kadar ulaşabilmiş tek Anadolu Selçuklu saray yapıtı olan Kubadabad Sarayı’nın mimarıdır. Anadolu Selçuklu devrine ait kervansarayı Zazadin Hanı’ndan mimarlığını yapmıştır.

Anadolu Selçuklu Devleti sultanı I. Alaeddin Keykubad’ın 1237 yılında zehirlenerek öldürülmesinde Sadeddin Köpek’in parmağı olduğu sanılmaktadır. I. Alaeddin Keykubad’ın ölümünden sonra tahta veliaht İzzeddin Kılıç Arslan’ın tahta çıkmasına engel olmaka etkin bir rol oynadığı da bilinmektedir.

II. Gıyaseddin Keyhüsrev’in tahta çıkması sonrası Sadeddin Köpek Harzemşahlar’ın önemli liderlerinden Kayır Han’ı tutuklattı ve daha sonra öldürttü.Sadettin Kopek

Sadeddin Köpek tahta hak iddia etmek için  I. Gıyaseddin Keyhüsrev’ in gayrimeşru çocuğu yönünde iddialar ortaya attı. Sadeddin Köpek’in desteğinin ve gücünün aşırı derecede artmasından endişe duyan  II. Gıyaseddin Keyhüsrev, Sadeddin Köpek’i 1239 yılında öldürttü.

Diriliş: Ertuğrul dizisinin ikinci sezonunda Sadeddin Köpek karakterini tiyatro, dizi ve sinema oyuncusu Murat Garipağaoğlu canlandırmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.