1 Haziran 2023

Safir Taşı Nedir Nasıl Şekillendirilir ?

Değerli Taşlardan Safir Taşının Kullanıldığı Yerler, Safir Taşı Nasıl Temizlenmektedir, Safir Taşlarının Özellikleri Nelerdir, Dünyanın En Büyük Safir Taşları Nelerdir, Dünyanın En Büyük Safiri Hangi Müzededir, Dünyanın En Büyük Safir Taşının İsmi, Safir Taşı Hindistan Yıldızı Önemi, Safir Taşının Temizlenmesi Nasıl Olur, Safir Taşının Yapımı Nasıl Olur, Safir Taşı Nedir, Safir Taşlarının Özellikleri, Safir Taşlarına Nasıl Şekil Verilir, Safir Taşı Faydaları Nelerdir?

Safir taşı dünyanın en değerli taşlarından birisi olup aşırı dayanıklı bir taştır. Sağlık açısından da yararlı bir taştır safir taşı.

Safir taşı tarihine bakıldığında; Tarih boyunca kutsal koruyucu olarak bilinen bir taştır. Bu özelliğinden dolayı krallardan başka kimsenin kullanmasına izin verilmeyen bir taştır. Krallar bu taşı ihanet, büyü, kötülük ve yenilgilerden kurtardığına inandıkları için kullanmışlardır. Safir taşı Osmanlı Sultanları tarafından da kullanılan bir taştır.

Safir taşı yapısal bakımdan saydam ve yarı saydam biçimdedir. Safir taşı gök yakut ve kader taşı olarak da bilinmektedir. Elmasa benzeyen bir taştır. Elmas gibi camsı, sert bir taştır. Rengi genellikle gece mavisi gibidir. Ancak kırmızı renk haricinde birçok renkte buluna bilen bir taştır. Dünyanın en pahalı ve değerli taşları arasında sayılabilecek bir taştır. Isıya dayanıklı bir taştır. Bu özelliğiyle işlenişi kolay ve takı çeşitliliği fazla olan taşlardandır. Bu taşın bazı bölgelerinde beyaz damarlarda mevcuttur.

Dünyada en değerli safirler Hindistan’da çıkarılmaktadır. Işık ve aydınlık saçan bir taştır.

Bugün dünyadaki en büyük safir taşı 563 karat büyüklüğünde olan Hindistan Yıldızı’dır. Hindistan Yıldızı, New York Doğal Tarih Müzesi’nde sergilenmektedir. Hindistan Yıldızı’ndan sonra ise Asya Yıldızı gelmektedir.

Değerli bir taş olan Safir taşı genellikle takı ve mücevherat olarak kullanılmaktadır. Bu taştan çeşitli tesbih, bileklik, kolye, kolye ucu, yüzük ve küpeler yapılmaktadır.

Peki, Safir Taşı Nasıl Temizlenir?

Safir taşının etkisini arttırmak için temizlenip, arınması yapılarak kullanılması gerekmektedir.

Safir Taşı Nasıl Şekillendirilir Gifi

Safir Taşı Nasıl Şekillendirilir Gifi

Safir taşı temizliği akan su altında 5 dk yıkanarak veya sirkeli suyun içinde veya tuzlu suyun içinde 10 dk bekletilerek yapılabilmektedir. Ayrıca safir taşı temizliği güneşte veya toprakta(saksı toprağı olabilir) 1 gün süreyle bekletilerek de yapılabilir. Safir taşından yapılmış takıları ise sirkeli suyla veya tuzlu suyla ıslanmış bir bezle 5 dk kadar silip hemen kurulayarak temizliğini yapabilirsiniz.

Safir taşı hakkında bu kadar bilgiden sonra, peki bu safir taşı nasıl şekillendirilir? Safir taşının şekillendirilmesi ile ilgili olarak aşama aşama olarak gifte gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.