7 Haziran 2023

Safiye Sultan Kimdir ?

Safiye Sultan’ın Hayatı, Sofia Bellicui Baffo’nun Hayat Hikayesi, Safiye Sultan’ın Dizisi, Safiye Sultan’ı Muhteşem Yüzyıl Dizisinde Hülya Avşar Canlandıracaktır, Safiye Sultan’ın Resimleri, Safiye Sultan’ın Gerçek Adı, Safiye Sultan’ın Nereli, Safiye Sultan’ın Biyografisi, Safiye Sultan’ın Eşi Kimdir, Safiye Sultan’ın Çocukları Kimdir, Osmanlı Devleti’nin En Güçlü Kadınları, Safiye Sultan Hakkında.

Gerçek adı Sofia Bellicui Baffo olan Safiye Sultan 1550 yılında Venedik’de doğmuştur. Safiye Sultan, Osmanlı Padişahı III. Murad’ın eşi ve Sultan III. Mehmed’in annesidir.

Korfu adasının Venedik valisi olan babası Leonardo Baffo’nun tek çocuğuydu. Zengin bir ailenin çocuğu olan Sofia Bellicui Baffo daha 12 yaşında iken Akdeniz’de gemi ile yapılan bir seyahat sırasında korsanlar tarafından kaçırılmıştır.

Kaçırılma olayından bir yıl sonra Sofia Bellicui Baffo kendini İstanbul’da bulunan Pera köle pazarından bulur. Güzelliği dillere destan olan küçük kızın, güzelliğinin namı III. Murad’ın annesi Nurbanu Sultan’a kadar ulaşır.

Nurbanu Sultan, Sofia Bellicui Baffo’yu görünce onun oğlu için aradığı kız olduğunu anlar ve Sofia Bellicui Baffo’yu köle pazarından satın alır.

İki yıla yakın haremde eğitim gören Sofia’nın adı Safiye olur. Safiye yani arı, duru, saf güzelliktir. Güzelliği ve kıvrak zekâsıyla III. Murad, Safiye’ye âşık olur.

Safiye Sultan, Valide Sultanlık döneminde ise devlet işlerinde de etkin bir rol aldı. Safiye Sultan, Valide Sultan’lık döneminde etkin bir rol oynadı. 1595 yılında III. Murad’ın vefatı ve oğlu III. Mehmed’in tahta geçmesiyle birlikte valide sultan olarak devlet içindeki konumu daha da güçlenmiştir.

Safiye Sultan, I. Ahmed’in eşi olan Kösem Sultan’ın Haseki Sultan olmasıyla gözden düştü ve eski saraya sürgün edildi.

Safiye Sultan, 10 Kasım 1619 tarihinde öldü. Safiye Sultan’ın cenazesi İstanbul Ayasofya Camii’nin eski vaftizhanesi olan kocası Sultan III. Murad’ın türbesine defnedildi. Safiye Sultan’ın ölüm nedeni tam olarak bilinmektedir.

Muhteşem Yüzyıl-Safiye Sultan

Muhteşem Yüzyıl adlı Türk dizisinde kendisini Gözde Türker canlandırmıştır. Muhteşem Yüzyıl-Kösem dizisinde ise Safiye Sultan’ı Hülya Avşar canlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.