7 Haziran 2023

Sağlıklı Yiyecekler

Sağlıklı bir yaşam için hepimizin tahmin ettiği gibi sağlıklı ve düzenli beslenmemiz lazım sizler için bu paylaşımımız da sağlıklı yiyecekleri ele aldık buyrun sizde bir göz atın bilgebilir.com aracılığıyla…1.AVAKADO

Avokado da değişik yağlar bulunmaktadır. Tipik bir avocado da: Avokado’nun kalorisinin %75’i yağlardan gelir bunların çoğu tekli doymamış yağlardır. 100 grlık değerler baz alındığında, avokadolar muza göre %35 daha fazla potasyum içerir.

B vitamini aynı şekilde E vitamini ve K vitamini yönünden zengindir. Avokado %75 çözünmez ve %25 çözülebilir lif içerir.

Ayrıca avokado terletir ve idrar söktürür. Kabızlığı gidermeye yaramasının yanı sıra vücuda dasaglikliyiyecekler dinçlik verir.

2.AHUDUDU

Ahududu Ahududu iyi bir kan yapıcı olmasının yanında mevcut kanı temizler ve vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını sağlar.

3.LİMON

Bazı kaynaklar limonun flavoroid bileşimlerini içerdiğini ifade ederler. Bunlar antioksidan ve anti-kanser donanımlarına sahiptir. Bunlar kanser hücrelerinin büyümelerini önler. Limonda bulunan Limoninler ayrıca anti-kanserojen olabilirler. Yüksek miktarda C Vitamini içermesinden dolayı limon Alternatif tıp da tüyo olarak verilebilir.

Ayurveda uygulamalarında, bir fincan sıcak limon suyu ciğerleri temizler diye bir inanış vardır. Japonların Aromaterapi (alternatif tıbbın bir çeşidi) deki çalışmalarında essential oil in buhar şeklinin farelerde stresi azalttığı görülmüştür.

4.DOMATES

Domatesin birden çok faydası vardır. Kolesterolü kontrol eder, gribi önler, kan basıncınızı düşürür, yaşlanmaya karşı savaşır, cildinizi Korur ve her ne kadar garip olsa da insanı sakinleştirerek daha rahat düşünmesini sağlar.

5.BROKOLİ

Brokoli yüksek düzeylerde diyet lifi ve vitaminler içeren bir gıda kaynağıdır. Ayrıca görünümü minyatür bir ağacı anımsatır.

Vücudun dayanıklılığını arttırır ve vücuda kuvvet verir. Yorgunluğu giderir ve zihni kuvvetlendirir. Yaşlılığa bağlı öğrenme güçlüklerini giderir. Ispanak, kansızlığa iyi gelmesinin yanında kanser, kalp ve damar hastalıkları ile soğuk algınlığı, ağız, boğaz ve göğüs hastalıklarına karşı da faydalıdır.

6.SOMON BALIĞI

Somon, omega-3 yağ asitlerinin mükemmel kaynağıdır. Araştırmalar tüketiminin, kalp hastalıkları riskini azalttığını kanıtlamıştır. ‘Nurses’ Health Study’de yayımlanan ve kadınlar üzerinde yapılan bir çalışmada balık tüketimi ayda birden daha az olanlarla ayda 1-3 arasında olanlar karşılaştırıldı. Çıkan sonuca göre, balık koroner kalp hastalıkları riskini yüzde 21 oranında azaltıyor. Bu oran; haftada bir kez balık tüketenlerde yüzde 29, 2-4 kere tüketenlerde yüzde 31 ve haftada 5’ten daha fazla tüketenlerde yüzde 34’e çıkıyor.

7.SARIMSAK

Sarımsağın, çiğ halde veya yağının, mikroorganizmalar üzerine antibiyotik etkiye sahip olduğu, antiviral, antifungal, antiprotozoon, antiparazitik ve antibakteriyal özellikleri üzerinde durulmaktadır. Bunun yanı sıra antiseptik işlevi, grip, nezle, ses kısıklığı, astım rahatsızlıklarına, bademcik, romatizma ve eklem enfeksiyonlarına, öksürük ve bronşite iyi geldiği ön plana çıkarılmaktadır. Terletici etkisi nedeniyle ateş düşürülmesine yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.