7 Haziran 2023

Salvador Dali Kimdir ?

Sürrealist ressam Salvador Dali Kim, Salvador Dali’nin Eserleri, Salvador Dali’nin Hayat Hikayesi bilgebilir.com’da.

Salvador Dali’nin Hayatı
Salvador Dali 11 Mayıs 1904 tarihinde İspanya’nın kuzey doğusunda bulunan özerk bir bölgesi olan Katalonya’ya bağlı Figueres’de doğdu. Salvador Dali’nin tam adı Salvador Domingo Felipe Jacinto Dali i Domenech’tir. Salvador Dali’nin babası noterdi.

Katalan sürrealist ressam Salvador Dali’ye koydukları isim; ölmüş kardeşinin ismiyle aynıydı. Çiftin 1901 yılında doğan ilk çocukları 1 Ağustos 1903 tarihinde ölmüş onun ismi olan Salvador’da ikinci çocuğa verilmiştir.

6 yaşındayken menenjitten ölen erkek kardeşinden 3 sene sonra dünyaya gelmişti. 1973 yılında bu olayla ilgili şöyle yazdı: ‘’Doğar doğmaz tapınılan bir ölünün ayak izlerinden yürümeye başladım. Beni severken hala onu seviyorlardı aslında. Belki de benden çok onu. Babamın sevgisinin bu sınırları yaşamımın ilk günlerinde itibaren çok büyük bir yara oldu benim için.’’

Sürrealist ressam Salvador Dali 1904 yılında, Salvador Dali i Cusi ve Felipa Domenech Ferres çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi.Salvador Dali Kimdir

Salvador Dali 1921 yılında Madrid Güzel Sanatlar Okulu’na girdi. Ancak farklı davranışları, kimsenin giydiğine benzemeyen kıyafetleri ve kuralları yok sayarcasına yaptığı resimleriyle okul çevresinde tepkiyle karşılandı. 1925 yılında da sınavlarda başarılı olamayınca Salvador Dali okuldan atıldı.

Salvador Dali 1926 yılında Paris’e gitti ve daha sonra büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı.

Salvador Dali’nin Bir Endülüs Köpeği Filmi
Salvador Dali, 1928 yılında Madrid’de Bir Endülüs Köpeği adlı filmi film yönetmeni Luis Bunuel ile birlikte çektiler.

Ressam Salvador Dali, en meşhur eseri olan Belleğin Azmi’ni 1931 yılında yaptı. Orijinal adı La persistencia de la memoria olan Belleğin Azmi adlı eseri Yumuşak Saatler ya da Eriyen Saatler olarak da bilinmektedir. Salvador Dali, eserinde, geniş bir kumsal manzarası önünde eriyen cep saatleri resmetmişti.

Ressam Salvador Dali, 1937 yılında Hollywood’a gitti. Hollywood’a giden Dali, dönemin meşhur komedyenleri Marx kardeşler ile tanıştı. Marx kardeşler için bir film senaryosu yazdı.

Paris’te Rus bir avukatın kızı olan Gala ile tanıştı. Ve ünlü ressam Salvador Dali, Gala ile 1934 yılında evlendi. Evlilikleri Gala’nın 1982 yılında ölmesi ile son buldu.

1938 yazında ise Londra’da gitti, hayranı olduğu Sigmund Freud ile tanıştı ve ünlü psikologun birkaç portresini yaptı.

1945-46 yıllarında, Walt Disney ile beraber Destino adlı kısa çizgi film yaptı. Alfred Hitchcock ile beraber Spellbound filmlerinin yapımında çalıştı. 1947 yılında sürrealist bir Picasso portresi yaptı.

Nükleer Mistisizm Nedir?
Salvador Dali’nin, II. Dünya Savaşı sonrası eserlerinde, Katolik temalar ve DNA, hiperküp yani dört boyutlu küp ve atomik çözünme gibi modern bilim kavramları öne çıktı. Ressam Dali, Japonya’nın Çugoku bölgesinde bulunan şehir ve dünya tarihine nükleer saldırıya maruz kalan ilk şehir Hiroşima’da patlayan atom bombasının gücünden çok etkilenmiştir. Hayatının bu dönemine ‘’Nükleer mistisizm’’ adını vermiştir.

Salvador Dali Bir Dâhinin Günlüğü
Salvador Dali 1965 yılında yayımlanan orijinal Journal d’un genie olan Bir Dâhinin Günlüğü adlı eserinde kendisini şöyle tanımlamaktadır. ‘’Bir deliyle benim aramdaki tek fark, benim deli olmayışımdır.’’

Dünyaca ünlü Katalan sürrealist ressam 23 Ocak 1989 tarihinde kalp yetmezliğinden öldü.

Ünlü ressam Salvador Dali’yi anlatan birçok film ve belgesel yapılmıştır.

Salvador Dali Destino Oscar Adayı
Salvador Dali ressamlığın yanı sıra heykelcilik, fotoğrafçılık ve filmcilikle dalları ile de ilgilenmiş, Amerikalı animasyoncu Walt Disneyle birlikte yaptığı Destino adlı kısa çizgi film, 2003 yılında en iyi kısa animasyon filmi dalında Oscar adayı olmuştur.

Salvador Dali’nin En Ünlü Eserleri:
Belleğin Azmi
Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı ( İç Savaş Öngörüsü )
Filler ve Kuğular
Aziz Antonius’un Baştan Çıkarılışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.