29 Ocak 2023

Selenyum 74 Hakkında Bilgiler

Selenyum metal olmayan bir kimyasal elementtir. Element tablosunda oksijen ve kükürt ile aynı grupta kendine yer buluyor. Kimyasal olarak ‘’ SE ‘’ ile temsil edilen selenyumun atom numarası ise 34 ‘tür. 1817 yılında ünlü kimyager Jons Berzelius tarafından keşfedilmiştir. Selenyum Periyodik cetvelin VI A grubunda bulunan kimyâsal bir element. Se sembolüyle gösterilir.

Selenyum tabiatta serbest halde çok azdır. Genellikle kurşun, demir, bakır ve gümüş cevherlerinde sülfürlerle birlikte selenürler halinde bulunur. Kurşun odalar metoduyla sülfürik asit üretimi yapılırken kurşun odalar çamurunda bir yan ürün olarak açığa çıkar. Sülfit asidiyle elementel hale indirgenen selenyum, nitrat asidiyle yükseltgenir. Buradan indirgenme yapılarak elementel selenyum elde edilir.

Selenyum, periyodik tabloda kükürdün altında bulunur. Atom numarası 34, atom ağırlığı 78,96’dır, elektron düzeni  3d10 4s2 4p4 olup, bileşiklerinde 2-, 4+ ve 6+ değerliklerini alır. Atom ağırlıkları 74, 76, 77, 78, 80 ve 82 olan 6 tane kararlı izotopu vardır.selenyum

Selenyum 74 Ne İşe Yarar ?

Selenyum elementi bir antioksidan özelliği sayesinde vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yarar. Aynı zamanda selenyum elementi vücutta oluşan serbest radikallerin etkisini azaltarak, vücut için öngörülmeyen maddelerin oluşmasını engeller.

Bizler hayatta kalmak için oksijene ihtiyaç duyarız. Bu oksijen vücutta yandığı zaman çeşitli serbest radikallerin oluşmasını sağlar. Ve oluşan bu serbest radikaller vücudun çeşitli organlarına zarar vermektedir. Oluşan bu serbest radikallerle savaşması için antioksidanlar gereklidir. İşte bu durumda selenyum elementine ihtiyaç duyulmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre yüksek selenyum elementine sahip insanların kanser hastalığına çok nadir yakalandıkları saptanmıştır. Bu sebepten dolayı ülkemize kaçak yollardan sokulmaya çalışıldığı tahmin edilmektedir. Selenyum fiyatı hakkında bilgimiz bulunmamaktadır.

Selenyum 74 Nerelerde Kullanılır ?

Selenyum çeşitli sektör ve yerlerde kullanım şekli bulunmaktadır. Bunların başlıcalarını aşağıdaki listede sıraladık. Bunlar ;

  • Selenyumun ticari kullanım alanlarının başında cam sanayisi gelmektedir. Camın üretim aşamasında demirin etkisiyle oluşan yeşilimsi rengin giderilmesine yardımcı olur. Bu sayede cama şeffaf ve renksiz bir hal almasını sağlar.
  • Selenyum çeşitli kimyasal etkileşimlerde bir katalizör görevi görmektedir. Yani bu sebepten dolayı laboratuvar ve kimya sanayisinde kullanıldığı bilinmektedir.
  • Selenyum elementi ışık enerjisini elektrik enerjisine dönüştürebildiği için, güneş pillerinin yapımında kullanılmaktadır.
  • Çeşitli sağlık sorunlarının giderilmesinde önemli rol oynar. Bunların başında astım, vücutta oluşan yaralanmalar ve yanıklar, besin emilim bozukluğu ve kemoterapi sonrasında yan etkilerinin tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Selenyum elementi aynı zamanda seramik sanayi ve pirinç üretiminde kullanılır. Baskı ve kopyalama sanayisinde de kullanıldığı görülmüştür.
  • Çeşitli vitamin ve mineral takviyelerinde önemli bir bileşen rolü üstlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.