1 Haziran 2023

Sevgililer Günü Nedir ? Niçin Kutlanır ?

14 Şubat Sevgililer Günü Neden Kutlanır, Sevgililer Günü Niçin Kutlanır, Sevgililer Günü Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Sevgililer Günü Ne Demektir, Sevgililer Günü Tarihi, Sevgililer Günü Ne Zaman 2015, Aziz Valentine Nedir, Aziz Valentine Günü Nedir, 14 Şubat Ne Günü, 14 Şubat Neden Sevgililer Günü, 14 Şubat Nereden Çıkmıştır, Sevgililer Günü Esther Howland, Sevgililer Günü Aziz Valentine, Sevgililer Günü İlk Ne Zaman Kutlanmıştır tüm bu sorularınız cevabı bu yazımızda.

Orijinal adı St. Valentine’s Day olan Sevgililer Günü; Türkiye’de ve tüm dünyada 14 Şubat’ta kutlanan özel bir gündür.

Sevgililer Günü’nü Niçin Kutlarız? Sevgililer Günü Nedir?

Valentine kelime anlamı olarak sevgili veya hoşlanılan kişi anlamına gelmektedir.

Sevgililer Günü’nün Kökeni Roma Katolik Kilisesi’nin inancına dayanmaktadır.

Her yıl 14 Şubat gününün Sevgililer Günü olarak kutlanmasının nedenlerinden biri; Roma Katolik Kilisesi’nin inancına dayanmaktadır. Roma azizlerden biri olan Valentine ya da Valentinus’un 14 Şubat tarihinde öldürülmüştür. Aşıkların Azizi olarak da Aziz Valentine, her yıl 14 Şubat günü anılmaktadır. Zaman içinde bu gün Sevgililer Günü’ne dönüşmüştür.

Ortaçağın meşhur İngiliz şairi Geoffrey Chaucer sevgililer gününü yani Aziz Valentine gününü aşkla, romantik sevgiyle ilk kez ilişkilendirmiş şairdir.

İngiliz şairi Geoffrey Chaucer’in The Parliament of Foules veya Parlement of Fowls Türkçe anlamı ise Kuşlar Parlamentosu veya Kuşlar Meclisi olarak çevrilen 699 dizelik şiir kitabında sevgililer günü ile ilgili dizelere yer vermiştir. İngiliz şairi Geoffrey Chaucer, 1381-1382 yıllarında yazdığı Kuşlar Parlamentosu veya Kuşlar Meclisi şiir kitabının 309 ve 310ncu dizelerinde sevgililer gününü yani Aziz Valentine gününü ‘’ For this was on Saint Valentine’s day, When every fowl comes there his mate to take’’ dizeleri ile ilişkilendirmiştir.

Kitapta yer alan ‘’For this was on Saint Valentine’s day, When every fowl comes there his mate to take’’ dizelerinin Türkçe anlamı ise ‘’Çünkü Aziz Valentinus günüydü o gün. Ki her kuşun buraya çiftleşme için geldiği zaman.’’

Antik Yunan’da ise Sevgililer Günü; Zeus İle Hera’nın kutsal evliliğine adandığı Gamelyon ayına dayanmaktadır. Ocak ayı ile Şubat ayı arasında kalan zamana ‘Gamelyon’ ayı denir. Gamelyon ayı Zeus İle Hera’nın kutsal evliliğine adanmıştı.

Antik Roma’da Sevgililer Günü; 15 Şubat, bereket tanrıçası olan Lupercus’un onuruna o gün Lupercalia Günü olarak kutlanmakta ve Lupercalia Bayramı’nın arife günü olan 14 Şubat gününde, genç kızların, genç erkeklerin isimleri yazılır ve kura çekilerek bayram boyunca çift olma olurlardı.Sevgililer Gunu Nedir Nicin Kutlanir

Sevgililer Günü’nün tüm dünyada yaygın olarak kutlanması ise Esther Howland’ın 1800’lü yıllarda sevgilisine bir kart yollaması dayanmaktadır. Esther Howland, Mount Holyoke Koleji’nden mezun olduğu 1847 yılı onun ilk sevgililer günü kutladığı yıldır. 1828 yılında Amerika’nın Massachusetts Eyaletinde doğan, Sevgililer Günü‘nün Annesi olarak anılan Esther Howland’ın sevgilisine yolladığı bir kart, kelebek etkisi misali tüm dünyayı etkilemiştir.

2 Comments

  1. Valentine’s Day Reply

    Sevgililer Günü Nedir, Sevgililer Günü Neden Niçin Kutlanır ? Soruları için açıklayıcı bir makale olmuş. Teşekkürler bilgebilir.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.