26 Mart 2023

Seyfi Doğanay Kimdir ?

Seyfi Doğanay’ın Hayatı
Halk müziği ve fantezi müziği sanatçısı Seyfi Doğanay 1964 yılının 4 Haziran 1964 tarihinde İçel’in Tarsus ilçesinde doğdu.

Seyfi Doğanay’ın 4 kardeşi vardır. 5 kardeşin en küçüğü Seyfi Doğanay’dır. Seyfi Doğanay’ın müziğe olan ilgisi küçük yaşlar da başladı.

İlkokula 6 yaşında giden Seyfi Doğanay küçük yaşında meslek hayatına atılmıştır. İlkokula giderken bir berberin yanında çırak olarak çalışmıştır.

Lise eğitimini tamamladığın da Seyfi Doğanay hala berberin yanında çalışmaktaydı. Ailesinin Almanya’ya gitmesi üzerine şarkıcı Seyfi Doğanay 1981 yılında ailesinin yanına Almanya’ya gitti.

Almanya’ya gittiğinde ise 17 yaşındaydı. Almanya’ya gider gitmez ilk önce Almanca öğrenen Seyfi Doğanay çalışma hayatına Almanya’da da devam etti. Küçük yaşlardan beri müziğe ilgisi olan sanatçı Seyfi Doğanay müzik hayatına adım atmaya başladı. Soğuk demir, kaynak işleri ile uğraşan Seyfi Doğanay, müzik kariyeri üzerine de çalışmalar yaptı.

Yaklaşık 17 yıl boyunca bir fabrika da çalışan Seyfi Doğanay bir yandan da müzik kariyerine devam ediyordu.Seyfi Doganay Kimdir

1987 yılında İstanbul’a gelen sanatçı Seyfi Doğanay Aylarla Selam isimli bir kaset yaptı. Fakat maddi imkânsızlıktan dolayı Aylarla Selam kasetini yayınlamadı.

Sanatçı birçok mekânda, düğünlerde şarkı söyledi. Ayrıca Almanya, Hollanda, Avusturya, İsviçre ve Kıbrıs’ta sahne aldı.

90’lı yılların en çok dinlenen sanatçılarından biri olan Seyfi Doğanay’ın birçok eseri bulunmaktadır.

Seyfi Doğanay Öldü
Mide kanaması nedeni ile hastaneye kaldırılan Halk müziği ve fantezi müziği sanatçısı Seyfi Doğanay 30 Ocak 2015 tarihinde öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.