7 Haziran 2023

Şifre Kırma Nedir ? Şifre Nasıl Kırılır ?

Şifre Kırma Yöntemleri, Facebook Şifresi Nasıl Kırılır, Twitter Şifresi Nasıl Kırılır, Instagram Şifresi Nasıl Kırılır, Şifre Nasıl Kırılır, Parola Nasıl Kırılır, Parola Nedir, Msn Şifresi Nasıl Kırılır, Şifre Kırma Tanımı, Şifreleme Nedir, Şifre Kırma Programları, Şifreniz Ne Kadar Güvenli,Parolanız Ne Kadar Güvenli, Şifre Güvenliği Nedir bu sorularınızın cevabı bilgebilir.com adresinde.

Hemen hemen hepimiz neredeyse birilerinin facebook, twitter, msn, instagram gibi hesaplarının şifresini merak etmişizdir. Bazılarımız şifrelerini kırmaya dahi çalışmışızdır. İnternette Şifre Nasıl Kırılır, Facebook Şifresi Nasıl Kırılır, Twitter Şifresi Nasıl Kırılır, Msn Şifresi Nasıl Kırılır, Instagram Şifresi Nasıl Kırılır gibi aramalar yapmışızdır. Programlar ile şifreleri kırmayı deneyenler olmuştur.

Şifre Kırma İşlemi basit bir ifade ile elektronik ortamda, ATM cihazlarında ve özellikle de internette, internet bankacılığı gibi çeşitli web sayfalarında giriş için kullanılan şifreleri öğrenmek amacıyla yapılan bir nevi işlemdir.

İki türlü şifre vardır; Basit ve karmaşık yapıya sahip şifreler. Tabi bunlar da kendi içinde durağan ve değişken olarak yine ikiye ayrılır. Diğer bir ifade ile belirlemiş olduğumuz bir şifre hiç değiştirmeden sabit olarak kalırken, diğeri ise düzenli olarak bir önceki şifre ile hiçbir algoritma olmadan değiştirilmesidir. Değişken şifre, düzenli olarak değiştirilmesinden ve yeni belirlenen şifrenin daha önceki şifre ile arasında hiçbir algoritma bağı olmaması sebebe ile kırılması çok zordur.

Şifreler genel olarak;  Basit durağan 4-8 karakterli şifreler, Karmaşık durağan 4-8 karakterli şifreler ve Sistem yöneticisi tarafından kullanıcılara verilen yüksek güvenlikli karmaşık değişken şifreler olarak şekillendirilir.

Şifre kırmanın en kolay yolu ise Sosyal Mühendislik yöntemidir. Sosyal mühendislik genel bir tanımla; internette insanların zafiyetlerinden faydalanarak çeşitli ikna ve kandırma yöntemleriyle istenilen bilgileri elde etmeye çalışmaktır.  Bundan dolayı şifremizi kırılmaması için şifremizi kimse ile paylaşmamalıyız. Facebook, twitter, msn veya telefondan mesaj olarak olsun tanıdığımız dahi olsa şifrelerimizi hiç kimse ile paylaşmamız gerekir. Özellikle de internet bankacılığı için, atm cihazların için, kredi kartlarımız için kullandığımız şifreleri hiçbir şekilde kimse ile paylaşmamalıyız.

Parola ne kadar kompleks yani karmaşık olursa tahmin edilmesi ve kırılması bir o kadar zor olmaktadır. Parolamızı doğum tarihimizden oluşturmamalıyız. Çünkü insanların şifre kırmak için ilk olarak denediği yol şifresini kırmak istediği insanın doğum tarihidir. Doğum tarihi, telefon numarası gibi tanıdıklarımızın kolayca bulabileceği parolaları kullanmamalıyız. Fakat uzun bir kelime, büyük küçük harfler, sayılar, noktalama işaretleri ve semboller kullanılarak oluşturan şifreler kolay kolay kırılamaz. Zararlı uygulamaların bu tip karışık şifreleri kırması günlerce sürebilir. Unutmayın kırılamayan hiçbir şifre yoktur.

Gazeteler de olsun, televizyon da olsun dolandırıcılık haberlerini görüyoruz. Sosyal Mühendislik kapsamında birçok insanı sanki tanıdığı gibi davranarak karşısındaki insandan şifre bilgilerini insanlardan istemekte ve şifresi istenen insan karşısında güvendiği bir tanıdığı olduğundan dolayı bazen şifresini verebilmektedir. Bunun sonucunda ise şifresini veren insan maddi ve manevi olarak bir takım zararlara uğramaktadır. Asla kullandığımız parolalarımızı kimse ile paylaşmamalıyız. Bu parolaları düzenli olarak bir önceki parola ile hiçbir şekilde benzerlik göstermeden değiştirmeliyiz.

Şifreniz /Parolanız Ne Kadar Güvenli?sifre Kirma Nedir sifre Nasil kirilabilir
Peki, kullandığımız, parolamız diğer bir ifade ile şifremiz ne kadar güvenli, kaç saniyede, kaç dakika da, kaç günde, kaç yılda kırılabilir. Bu sorumuzun cevabı için https://howsecureismypassword.net/ adresine girerek öğrenebiliriz. Örneğin +1A*60b?C şifresinin kırılması 5 yıl sürmektedir.

Yine de bu site de kendi kullandığımız parolayı yani şifreyi denememeliyiz. Şifremizi hiçbir sitede denememiz en doğru tercihtir.

2 Comments

  1. aynur Reply

    Benım hesabım calındı emaılımı unuttum telefon numarasında kullanmıdodum hesabımı gerı almak mumkunmu acaba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.