8 Şubat 2023

Silmarillion Nedir ?

Silmarillion Kitabı, Silmarillion İzle, Silmarillion’un Konusu, Silmarillion Kimin Kitabı, Silmarillion Filmi Çekilecek Mi, Silmarillion Filmini İzle, J. R. R. Tolkien’in Silmarillion Kitabı, Silmarillion Karakterleri, Silmarillion Kaç Kitaptan Bölümden Oluşmaktadır, Silmarillion’un Bölümlerinin Konusu bilgebilir.com adresinde.

Silmarillion; Tam adı John Ronald Reuel Tolkien olan Yüzüklerin Efendisi, Hobbit gibi eserleri ile tanıdığımız İngiliz yazar J. R. R. Tolkien’in hayatta iken tamamlayamadığı fakat J. R. R. Tolkien’in oğlu Christopher Tolkien tarafından fantastik hikâye yazarı Guy Gavriel Kay yardımı ile tamamlanmış olan fantastik kitabın ismidir.

Silmarillion’un Konusu: Epik Orta Dünya hikâyelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş fantastik kitap.The Silmarillion cover, 2004 -- "White Ships from Valinor" by Ted Nasmith

Silmarillion, Tolkien’in en önemli çalışması olarak kabul edilir. Silmarillion’un kökleri Hobbit’ten öncesine uzanır ve Yüzüklerin Efendisi’nde şekillenmeye başlayan bir dünyanın yaratılış öyküsünü barındırmaktadır.

J. R. R. Tolkien’in kurguladığı Orta Dünya hikâyelerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuş ve 1977 yılında yayımlanmış orijinal adı The Silmarillion olan kitap üç bölümden oluşmaktadır.
1_ Ainulindalë (Ainur’un Müziği) – Eä’nin, Yani dünyanın yaratılışı.
2_ Valaquenta (Valar’a Dair) – Valar’ın ve Maiar’ın, Eä’deki iki doğaüstü varlığın tanımı.
3_ Quenta Silmarilion (Silmarillerin Tarihi) – İlk Çağda ve öncesinde olan olayların tarihi.

Silmarillion’u oluşturan üç parça aslında ayrı olarak yazılmıştı. Fakat J. R. R. Tolkien’in Silmarillion adlı kitabı bitiremeden ölünce, oğlu Christopher Tolkien tarafından Silmarillion tamamlandı. Christopher Tolkien, babası J. R. R. Tolkien’in Silmarillion’unu tamamlar iken, babasının notlarından yararlandı bazı kısımları ise yeniden kurguladı.

Silmarillion adlı kitabın en göze çarpan bölümleri şunlardır:
Ainur’un Müziği
Beren ve Lúthien’e Dair
Turambar Túrin’e Dair
Tuor’a ve Gondolin’in Yıkılışına Dair
Eärendil’in Yolculuğuna ve Öfke Savaşına Dair

Silmarillion Kitabın İlk Bölümü Ainulindalë – Ainur’un Müziği’nin Konusu:Silmarillion filmi izle
Ainulindalë, ilk yaratılış efsanesini biçimlendirir. Başlangıçta varolan Ilúvatar herşeyden önce Ainur’u, kutsal olanları yaratmıştır. Daha sonra Iluvatar, onlara Ulu Müziği yapmalarını ister. Melkor, hırs ve kıskanç düşüncelerinin bazılarını şarkılarına dokuyup ahenki bozar ve bunun sonucunda ortaya çıkan uyuşmazlık sonucunda bazı Ainur Melkor ‘a katılırken, diğerleri Ilúvatar ‘ı takip etmeye devam eder.

Silmarillion Kitabın İkinci Bölümü Valaquenta – Valar’a Dair’in Konusu:
Melkor ve on dört Valar ‘ın her biri ile birkaç Maiar detaylı olarak anlatılmaktadır.

Silmarillion Kitabın Üçüncü ve Son Bölümü Quenta Silmarilion – Silmarillerin Tarihi’nin Konusu:
Kitabın büyük bir kısmını Quenta Silmarilion ( Silmarillerin Tarihi ) oluşturmaktadır. Birinci çağda geçmektedir. Üç adet Silmaril’in, çok değerli sihirli mücevher’in trajik destan’ını anlatan hikâyeler zinciridir.

Silmarillion Filmi
J. R. R. Tolkien’in ünlü eselerinden Yüzüklerin Efendisi, Hobbit’ten sonra J. R. R. Tolkien’in en önemli eseri olarak kabul edilen Silmarillion’un çekileceği gündeme geldi. Ama sinema filmi mi yoksa dizi olarak mı çekilecek tam olarak netleşmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.