2 Haziran 2023

Siyah Kuğu Nedir?

Ekonomide Siyah Kuğu Ne Demektir, Siyah Kuğu Anlamı Nedir? Siyah Kuğu Hakkında Bilgiler.

İngilizce ismi Black Swan olan Siyah Kuğu terimi finansal piyasalarda kullanılan bir kavramdır.

Siyah Kuğu

Siyah Kuğu ekonomi ve finansal piyasalarında neredeyse olması imkansız, sürpriz, çok nadir olan olaylar için kullanılmaktadır.

Peki Bu Tür Olaylara Niçin Siyah Kuğu Kavramı Kullanılmıştır?

1697 yılında Willem de Vlamingh liderliğindeki Hollandalı kaşifler, Avustralya’da siyah bir kuğu gördüklerini söylediler. O gününe kadar görünün tüm kuğuların rengi beyazdı.

Siyah Kuğu Nedir

Siyah kuğu kavramı, 17. yüzyılın sonlarına kadar “var olmayan veya imkansız” olan durum ve olayları tanımlamak üzere kullanılmaktaydı. Bunun sebebi ise o zamana kadar görülen tüm kuğuların renginin beyaz olmasıydı. Ancak 17. yüzyılın sonlarına gelindiğinde Avustralya’da siyak kuğuya rastlanması kavramın “imkansızı gerçekleşmesi” anlamında kullanılmasına sebep olmuştur.

Siyah Kuğu Teorisi

Black Swan Theory yani Siyah Kuğu Teorisi Lübnan asıllı Amerikalı finans profesörü Nassim Nicholas Taleb tarafından geliştirilmiştir.

Nassim Nicholas Taleb, 2007 yılında Özgün adı The Black Swan: The Impact of the Highly Improbable olan Siyah Kuğu: Olasılıksız Görünenin Etkisi adı altında bir kitap çıkarmıştır. Siyah Kuğu: Olasılıksız Görünenin Etkisi kitabı New York Times’ın çok satanlar listesine girmiştir.

Fikirlerinizi zayıf kanıtlar temelinde geliştirdiğinizde, bu fikirlerle çelişen sonraki bilgileri yorumlamakta zorluk çekeceksiniz, bu yeni bilgiler açıkça daha doğru olsa bile. Nassim Nicholas Taleb, 2010

Kaynaklar:

Wikipedia

Zahide Ayyıldız Onaran ve Elif Asoy’un Ekonominin İçinden 21 Kavram Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.