30 Mayıs 2023

Son İnka İmparatoru Atahualpa Kimdir?

Son İnka İmparatoru Atahualpa

İnka İmparatorluğu’nun on üçüncü ve son imparatoru olan Atahualpa, Amerika kıtasında yaşayan İnka’ların imparatorudur.

Güney Amerika’da yer alan Peru’nun Cajamarca şehrinde yaşamışlardır.

İnkalar’ın sonun getiren ünlü Cajamarca Savaşı, savaş demek ne kadar doğru olur ayrı bir konu çünkü bir tarafta 168 kişilik bir grup diğer tarafta binlerce kişiden oluşan bir ordu varken. Cajamarca Savaşı, sayısal üstünlüğün dönemine göre veya binlerce kişiden oluşan İnkalar’a göre gelişmiş silahları olan bir grup tarafından yerle bir edilmesi ve İnkalar’ın sonunu getiren bir olay olarak tarihe geçmesidir.

Francisco Pizarro ve İnkalar arasında geçen ve son İnka imparatorun esir alınıp İnka İmparatorluğu’nun sonunu getiren Cajamarca Savaşı, İspanyolların yeni kıtaya yani Amerika’ya gelmesi ve bir grup İspanyolların İnkalar’la karşılaşması ile başlar.

1532 yılında 168 kişiyle Amerika’ya gelen İspanyol komutan Francisco Pizarro, İnka İmparatorluğu ile karşılaşmıştır. İnkalar, imparatorları Atahualpa’ya “Güneş Tanrısı” diye tapıyorlardı. İnka İmparatoru Atahualpa’nın emrinde 80.000 kişilik bir ordu vardı.

İspanyollar tüfeklere, atlara, çelikten kılıçlara, zırhlara sahip olmasına rağmen İnkalar’ın taşlardan yapılmış savaş aletleri, sopaları vardı. Emrinde sadece 168 kişi olan İspanyol komutan Francisco Pizarro, son İnka İmparatoru Atahualpa’yı esir almıştır.

İnka Atahualpa Cajamarca

1532 yılında İspanyol komutan Francisco Pizarro tarafından kurulan pusu ile İnka komutanı Atahualpa esir alınmıştır.

Francisco Pizarro, Atahualpa’yı serbest bırakması karşılığında bir ev dolusu altın talep etmiştir. İnkalar, Francisco Pizarro’ya dediklerini verdiler rağmen Francisco Pizarro verdiği sözü tutmayıp İnka İmparatorluğu’nun son imparatoru Atahualpa’yı ölmüştür. 19 Ağustos 1533 tarihinde İspanyol komutan Francisco Pizarro tarafından Cajamarca’da öldürülen Atahualpa, İnka’ların son imparatorudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.