28 Eylül 2020

Sosyal Nasıl Olunur ?

Sosyal bir birey olmak için yapılabilecekler; sosyal etkinliklerde yer almak, sosyal yardımlaşma kuruluşlarına üye olmak, yeni arkadaşlar edinmek, tiyatro, sinema, hobilerle uğraşmak ve daha birçok şey sosyalleşmede yardımcıdır.

Large group of people standing in a circle.

Kişi ilk olarak çevresinde kabul edilmelidir. Bunun için çevresindeki  insanlara nasıl davranması gerektiğini, kiminle nasıl konuşması gerektiğini, tanıştığı insanların kişiliğini de iyi bilmeli. Yani sosyalleşmek için toplumda kabul edilebilmeniz şarttır. Bunun içinde kişi sadece kendi çıkarlarını değil çevresindekileri de düşünmelidir, yardımlaşmayı sevmelidir. “Banane”, “Ne hali varsa görsün” gibi umursamaz davranan kişiler genellikle sosyal olmayan kişilerdir. Toplumda kalıcı yer edinmek için güleryüzlü ve sevimli, bilgili, kültürlü, hobileri olan ve onlara vakit ayırabilen, gerektiğinde yol gösterici, özgüven sahibi, güzel konuşabilen biri olmak şarttır.

Ayrıca kişinin kendisine uygun arkadaş ortamlarında bulunması kendisini iyi hissetmesi açısından önemlidir. Örneğin; satranç oynamayı seven biriyseniz satranç kulübüne üye olarak oradakilerle arkadaş olabilirsiniz. Ortak yönleri olan kişilerle kurulan diyaloglar daha keyif verir.

Zamanla kurduğunuz bu diyaloglar ve yeni arkadaşlıklarla kendinizin bile farkına varmadan ne kadar sosyal olduğunuzu çevrenizdekilerden duymaya başlarsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.