1 Ekim 2023

Stagflasyon Nedir?

Stagflasyon Ne Anlama Gelmektedir? Stagflasyon Hakkında Bilgiler.

Ekonomik bir terim olan stagflasyon hakkında bilgileri, ülke ekonomisin de stagflasyon durumunu, stagflasyonun ne demek olduğunu stagflasyon ile enflasyon arasındaki ilişkiyi bu yazımızda bulabilirsiniz.

Stagflasyon

Stagflasyon, resesyon ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumdur. Bu durumda ekonomideki işsizlik oranı artarken fiyatlar da hızla yükselmektedir. 1970 yılında İngilizcede stagnant (durgun) ile inflation (enflasyon, fiyatlar genel düzeyinin sürekli ve hissedilir artışı) kelimelerinin birleşmesinden türetilmiştir.

Stagflasyon ekonomik durgunluk ile birlikte enflasyon olduğu durumlarda olur.

Ekonomik krizler ülkelerin bazen yıllarca ekonomik krizle mücadelesi, çeşitli önlemler almasını gerektirir. Stagflasyon ekonomilerinde ise bu kriz ile başa çıkması biraz daha zordur. Ülke ekonomisinde stagflasyonun olması durumunda bir taraftan enflasyon ile mücadele ederken bir taraftan da ekonomide durgunluk ile mücadele etmek gerekir.

Stagflasyon; durgunluk anlamına gelen stagnasyon ile enflasyonun bir kombinasyonu olup ekonomik durgunluk ile enflasyonun aynı anda görüldüğü durumdur. Birçok iktisatçı tarafından gerçekleşmesi pek mümkün bir olay olarak görmediği Stagflasyon 1970’li yıllarda vuku buldu.

30 Saniyede Ekonomi kitabından stagflasyonun tanımı şöyle yapılmıştır.

Stagflasyon; 1970’lere kadar, pek çok iktisatçı ikisinin aynı anda olmasının imkansız olduğuna inanıyordu ve Keynesyen teorinin büyük bölümü bu varsayıma dayanıyordu. 1970’lerde stagflasyonun vuku bulması, devletlerin artık resesyondan çıkmak üzere kabul edilemez düzeyde yüksek bir enflasyon riskini göze almadan harcama yapamayacakları anlamına geliyordu. Sonuç olarak, Keynesyen politikalar sonraki 30 yılda marjinalleşti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.