7 Haziran 2023

Süleyman Şah Türbesi Nerede ?

Süleyman Şah Türbesi Nerededir, Süleyman Şah Türbesi Harita, Süleyman Şah Türbesi’nin Önemi, Süleyman Şah Türbesi ve Şah Fırat Operasyonu, Şah Fırat Operasyonu Nedir, Türkiye’nin Sınırları Dışındaki Tek Toprağı Neresidir, Süleyman Şah Kimdir, Şah Fırat Operasyonu Ne Zaman ve Niçin Yapıldı, Süleyman Şah’ın Mezarı Nerede tüm bu sorularınız cevabı bilgebilir.com adresinde.

Süleyman Şah Türbesi; Suriye’nin Halep İlinin Karakozak köyündedir. Süleyman Şah Türbesi, Türkiye’nin kendi sınırları dışında sahip olduğu tek toprak parçasıdır.Suleyman Sah Turbesi Harita

Süleyman Şah Türbesi Türkiye Cumhuriyet için çok önemlidir çünkü türbede Osmanlı Devleti’nin kurucusu ve Osmanlı Devleti’nin ilk padişahı olan Osman Gazi’nin dedesi ve Ertuğrul Gazi’nin babası Süleyman Şah’ın ve iki askerinin naaşları bulunmaktadır.

Oğuzların Kayı Boyu lideri Süleyman Şah, yeni yurt aramak üzere çıktığı bu yolculukta Halep yakınlarındaki Caber Kalesi’ne gelir ve Fırat Nehri boylarına yerleşir. 1227 yılında Fırat Nehri’nin karşı kıyısına geçmeye çalışırken muhafızları ile birlikte Fırat sularında boğulur. Bunun üzerine Süleyman Şah ve iki askerin naaşları Caber Kalesi’nin eteklerinde bulunan bir kümbete defnedilir.

Osmanlı Devleti döneminde Osmanlı Devleti’nin sınırları içinde olan mezarın bulunduğu yer. Osmanlı Devleti tarafından bir türbe yaptırılır. Süleyman Şah’ın mezarının bulunduğu bu türbeye Türk Mezarı ismi verilir.

Osmanlı Devleti’nin son dönemlerinde Süleyman Şah Türbesi, Fransızların eline geçer.  20 Ekim 1921 tarihinde Türkiye ile Fransa arasında imzalanan Ankara Antlaşması ile Süleyman Şah Türbesi Türk askerleri tarafından korunur.

Suriye tarafından Fırat Nehri üzerinde başlatılan Tabka Barajı ile Caber Kalesi ve Süleyman Şah Türbesi’nin tamamen sular altında kalacağını öngörülmüş. Türkiye ile Suriye arasında Süleyman Şah Türbesi krizi çıkmıştır. Türkiye, Süleyman Şah’ın türbesinin naklini talep eden bir nota vermiştir.

Türkiye, Suriye’nin Fırat Nehri üzerinde başlattığı Tabka Barajı üzerine, Keban Barajı’nın kapaklarını kapatarak Fırat Nehri üzerinden Suriye’ye su akışını engellemiştir.

Türkiye ve Suriye daha sonra uzun süren müzakereler sonucunda anlaşmaya varmışlardır. Anlaşmaya göre;Suleyman Sah Turbesi Resimleri

Süleyman Şah Türbesi, Halep – Hasseki yolu üzerinde bulunan Karakozak köyü yakınındaki yeni yerine nakledilecek. Barajın kenarında türbenin bu günkü konumuna en yakın yerde mermerden bir kitabe dikilecek ve Süleyman Şah Türbesi’nin bugünkü yerini tespit etmek amacıyla göl üstüne bir şamandıra konacaktır.

Şah Fırat Operasyonu
22 Şubat 2015 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri Şah Fırat isimli bir operasyon ile türbede bulunan 40 askeri ülkeye geri getirmek için Suriye’ye girdi. Türkiye’nin yurt dışındaki tek Türk toprağı oaln Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki Süleyman Şah Türbesi’nde bulunan naaş ve buradaki görevli askerler ve kutsal emanetler Türkiye’ye getirildi. Askerler ve kutsal emanetlerin tahliyesinin ardından Süleyman Şah Karakolu Türk askeri tarafından kullanılamaz hale getirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.