18 Eylül 2020

Tahir Elçi Kimdir ?

Tahir Elçi’nin Hayatı, Tahir Elçi’nin Ölüm Nedeni, Tahir Elçi’nin Memleketi, Tahir Elçi’nin Yaşı, Tahir Elçi’nin Biyografisi, Tahir Elçi Hakkında.

Tahir Elçi, 1966 yılında Şırnak’ın Cizre İlçesinde doğdu. Tahir Elçi, üniversiteye kadar olan eğitimini Cizre’de tamamladı.

Tahir Elçi, üniversite eğitimini ise Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden tamamlamıştır.

Tahir Elçi, 1991 yılında Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Diyarbakır da serbest avukatlık yaptı.

Tahir Elçi, 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosu’nda yönetici olarak görev yaptı.

Elçi, 2012 yılının Kasım ayında Diyarbakır Barosu Başkanı seçildi. 2014 yılında tekrar Diyarbakır Barosu Başkanı seçildi.

İnsan Hakları Derneği üyesi de olan Tahir Elçi aynı zamanda Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu ile Türkiye İnsan Hakları Vakfı olan TİHV Kurucular Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmekteydi.

Diyarbakır BARO Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015 tarihinde Diyarbakır’ın Sur ilçesinde basın açıklaması yaptığı sırada çatışma çıktı.Tahir Elci

Diyarbakır’ın merkez Sur ilçesinde basın açıklaması yaptıktan sonra teröristlerin silahlı ve roketli saldırısına uğrayan grubun içerisinde bulunan ve ağır yaralanan Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, kaldırıldığı Diyarbakır Selahattin Eyyübi Devlet Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Tahir Elçi silahlı çatışma sırasında kafasına isabet eden bir kurşun sebebi ile öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.