8 Şubat 2023

Teknolojik Hastalıklar Nelerdir ?

Teknolojik Hastalıklar Hakkında Bilgiler, Teknolojik Hastalıkların Adları Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesi, dijital araçların yaygınlaşması ve sosyal medyanın bilinçsizce kullanılmasının bireylerde “e-hastalık” olarak nitelendirilen çeşitli rahatsızlıklara neden olduğu bildirildi.

Hastalıklar kişide kaygı, huzursuzluk hali yaratırken, bazı durumlarda nefes darlığı, titreme, baş dönmesi gibi belirtiler verebiliyor.

Dijital dünyada gelişen teknoloji ile birlikte birçok yeni hastalık ortaya çıkmaktadır. Teknoloji E-Hastalıkları doğurdu. Nomofobi, Ego Sörfü, Facebook Depresyonu, Siberhondrik, Fomo, Google Takibi, Cheesepodding, İnternet Siniri, Photolurking bunlardan bazıları.

Nomofobi Nedir?

Nomofobi; Cep telefonu yoluyla iletişim bağlantısının kesilmesi olarak açıklanabilir. Kişi telefondan uzaklaştığında haber alamamaktan korkar ve panikler.

Ego Sörfü Nedir?

Ego Sörfü; Kişi sürekli ismini internette aratıp, kendisiyle ilgili gelişmeleri takip eder. Bu insanlar ego sörfü denen hastalığa kapılmışlardır. Ego sörfü, online narsizm olarak da geçmektedir.

Facebook Depresyonu Nedir?

Facebook Depresyonu; Facebook ve diğer bazı sosyal ağ sitelerinde özellikler genç kızların duygusal hayal kırıklıkları üzerinde tekrar tekrar konuşmaları, ruh hallerini kötü yönde etkilerken aynı zamanda mutsuz duygular edinmelerine yol açıyor.

Siberhondrik Nedir?

Siberhondrik; Hastalık durumlarında doktor muayenesi yerine internette tedavi yöntemlerini araştırma ve uygulama hastalığı.

Fomo Nedir?

Fomo; Gelişmeleri takip edememe kaygısı, gelişmeleri kaçırma korkusu olarak bilinir. Kişi gelişmeleri edemediğinde kendisini gergin ve kaygılı hissedebilir.

Google Takibi Nedir?

Google Takibi; Bir kişinin çevresindeki kişileri sürekli olarak arama motorları aracılığıyla araştırması ve insanların neler yaptığını internetten sürekli incelemesi.

Cheesepodding Nedir?

Cheesepodding; Bir kişinin internette geçirdiği süre boyunca mp3 indirme hastalığıdır. Eğer kişinin teknoloji ve internete karşı yoğun bir uğraşı varsa bu onda bağımlılık ve takıntı haline dönüşebilir. Takıntıların içeriği de mp3 indirme ama bu indirdiği müzikleri dinlememe olmasıdır.

İnternet Siniri Nedir?

İnternet Siniri; Cihazlardaki performans düşüklüğü ya da geçici sorunların önemli bir stres kaynağı ve istenmeyen olayların tetikleyicisi olduğu ifade ediliyor.

Photolurking Nedir?

Photolurking; Bir sosyal ağ platformunda insanların fotoğraflarına saatlerce bakarak zaman geçirmek ve bunu sürekli yapıyor olmak.

Teknolojik Hastalıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.