30 Mayıs 2023

Temple Grandin Kimdir ?

Temple Grandin’in Hayatı, Temple Grandin’in Otizm Filmi, Otizm Nedir, Otistik Nedir, Temple Grandin’in Filmi, Temple Grandin’in Biyografisi, Temple Grandin’in Başarısı, Temple Grandin’in Resimleri, Dünyanın En Etkili 100 Kişisi Kimdir, Temple Grandin Kaç Yaşında, Temple Grandin ve Otizm Hakkında, Temple Grandin Hakkında.

Otizm, hayatın ilk üç yılı içinde ortaya çıkan ve yaşam boyu devam eden, sosyal etkileşim, sözel ve sözel olmayan iletişimde problemler, tekrarlayıcı davranış ve kısıtlı ilgi alanları ile kendini gösteren, karmaşık gelişimsel bir bozukluktur.

Yazımız başınca otizminde bahsetme sebebim ise Amerikalı hayvan bilimi uzmanı ve Colorado Devlet Üniversitesi’nde profesör ve yazar Temple Grandin bir otizm hastası olmasıdır.

Peki, Temple Grandin kısaca kimdir?

Temple Grandin 29 Ağustos 1947 Boston, Massachusetts’de doğdu. Temple Grandin’in annesinin ismi Eustacia Cutler ve babasının ismi Richard Grandin’dir.

Temple Grandin’e 1950 yılında otizm tanısı konuldu. Temple Grandin iki yaşında iken beyin hasarı tanısı almış olması nedeniyle, iyi öğretmenleri olan bir anaokuluna yerleştirildi. Grandin’in annesi, konuşma terapisi vermesi için bir doktor ile konuştu. Temple Grandin’in annesi Grandin ve kardeşine, sıra tabanlı oyun oynatabilen bir dadı kiraladı.

Temple Grandin 4 yaşına kadar konuşmadı. Konuşmaya 4 yaşında başlayan Temple Grandin, ilkokuldan itibaren destekleyici rehberlere sahip olduğu için kendini şanslı görmektedir. Fakat Grandin, ortaokul ve lise hayatının en kötü zamanları olduğunu söyler. Çünkü o zamanlar, herkesin alay ettiği asosyal çocuktur Temple Grandin. Öyle ki Temple Grandin’e arkadaşları bir lakap bile takmıştır ‘’ Kayıt cihazı ’’.

Kayıt cihazı lakabı almasının sebebi ise öğrendiği şeyleri sürekli tekrar etmesindendir.

Temple Grandin 1966 yılında Hampshire Country okulundan mezun olduktan sonra, üstün yetenekli çocuklar için olan bir yatılı okula kaydoldu. Temple Grandin psikoloji bölümünü kazanmak için 1970 yılında Franklin Pierce kolejine gitti. Daha sonra 1975 yılında Arizona State Üniversitesi’nden hayvan bilimi alanında yüksek lisansını ve 1989 yılında hayvan bilimi alanında doktora derecesini University of Illinois at Urbana-Champaign da yaptı.

Temple Grandin’in tanınması ise Oliver Sacks’ın An Anthropologist on Mars kitabında Temple Grandin’den bahsetmesi ile başladı.

Temple Grandin ilk kez 1980’li yılların ortalarında, Amerika Otizm Derneği kurucularından Ruth C. Sullivan’ın talebiyle, otizm hakkında kamu önünde konuştu.

Temple Grandin, Today Show, Larry King Live, It’s Your Health, Primetime Live,  Time magazine, People magazine, Discover magazine, Forbes and The New York Times’ta yazılar yazdı.

BBC’nin günümüzde yayınlanmakta olan popüler bilim ve felsefe içerikli belgesel programı olan Horizon’da İnek Gibi Düşünen Kadın belgeseline konu oldu.

Temple Grandin FilmiTemple Grandin imdb

Grandin’ın hayatı Temple Grandin adlı yarı-biyografik olarak filme çekildi. Film, 2010 yılında gösterime girdi, 15 Emmy ödülüne aday gösterildi Grandin ödülleri kabul etti orada sahne aldı ve izleyiciye mikrofonda kısa bir konuşma yaptı. Tesadüfen 2010 Emmy ödül gecesi doğum gününe denk geldi.

Temple Grandin’in hayatını anlatan film büyük beğeni topladı. 2010 yapımı Temple Grandin filminin imdb puanı 8,4’tür. Filmde, Temple Grandin’i Claire Danes canlandırdı.temple grandin

2009 yılında American Society of Agricultural and Biological Engineers üyeliğine seçildi. Grandin, hayvan refahı ve otizm savunuculuk hareketleri ile felsefi bir lider olarak kabul edilir. Onun işlettiği web sitesinde bitki ve hayvan çiftlikleri standartlarının nasıl geliştirileceği hakkında tüm bölümler vardır. 2004 yılında People for the Ethical Treatment of Animalsnda, vizyoner katagorisinde, Proggy ödülünü kazandı.

Temple Grandin, Time 100 listesinde 2010 yılında “Kahramanlar” kategorisinde dünyanın en etkili 100 kişisi arasında yer almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.