1 Ekim 2023

The Queen’s Gambit Dizisi

The Queen’s Gambit Dizisi Hakkında Bilgiler.

Netflix yapımı The Queen’s Gambit dizisi 2020 yılının en iyi mini dizilerinden biri. Dizide aile için uygun olmayan bazı sakıncalı sahneler var. Ayrıca dizi 18 yaşından büyüklerin izlemesi gereken bir dizi. Zaten Netflix’te dizinin 18 yaşından büyükler için olduğunu belirtmiş.

The Queens Gambit

The Queen’s Gambit Dizisinin Oyuncuları Kimlerdir?

Anya Taylor-Joy, Thomas Brodie Sangster, Marcin Dorocinski, Marielle Heller, Chloe Pirrie, Bill Camp, Matthew Dennis Lewis, Russell Dennis Lewis, Moses Ingram, Harry Melling, Isla Johnston, Patrick Kennedy, Christiane Seidel, Jacob Fortune Lloyd

The Queen’s Gambit Dizisi Kaç Bölüm?

The Queen’s Gambit dizisi 7 bölümden oluşmaktadır.

The Queen’s Gambit Dizisinin Yönetmeni Kimdir?

The Queen’s Gambit dizisinin yönetmeni Scott Frank’tır.

The Queen’s Gambit Dizisinin Senaristleri Kimlerdir?

The Queen’s Gambit dizisinin senaryosu Scott Frank, Allan Scott ve Walter Tevis’e aittir.

The Queen’s Gambit Dizisi Hangi Kitaptan Uyarlandı?

Amerikalı yazar Walter Tevis’in The Queen’s Gambit adlı romanından uyarlanmıştır.

The Queens Gambit Beth Harmon

The Queen’s Gambit Dizisinin Konusu Nedir?

Hikaye 1950’li yıllarda geçmektedir. Beth Harmon, annesinin trafik kazasında ölmesinden sonra yetimhaneye verilir. Beth Harmon yetimhanenin hademesi Bay Shaibel sayesinde satranç öğrenir. Müthiş bir satranç yeteneği olduğu fark edilir. Wheatley ailesi Beth Harmon’ı evlatlık edinir. Beth Harmon amacı satrançta bir numara olmaktır. En iyisi olmak için çıktığı bu yolda bağımlılıkla mücadele etmek zorundadır.

Satranç turnuvalarına katılır ve kısa sürede adından söz ettirir. Fakat dünya satranç şampiyonu olmak kolay değildir öyle ki dünya satranç şampiyonunu olmak için Rus satranç ustası Vasily Borgov’u yenmesi gerekmektedir.

The Queens Gambit Beth Harmon Vasily Borgov

The Queen’s Gambit dizisinin konusundan bahsettikten sonra dizi hakkında yorumum ise şu şekildedir.

İzlenmesi gereken bir mini dizi. Oyunculuklar, mekan seçimi çok kaliteli bir dizi olduğunu zaten ilk bölümde hemen belli ediyor zaten dizi de 7 bölümden oluşan bir mini dizi. Satrançtı bilmeyenlerin de kesinlikle izlerken beğeneceğini düşündüğüm bir dizi.

Beth Harmon karakterini canlandıran Anya Taylor Joy’un oyunculuğunu çok beğendiğimi söyleyeyim. Diğer oyuncularda çok iyi. Beth Harmon’un küçüklüğünü canlandıran Isla Johnston, Vasily Borgov karakterini canlandıran Marcin Dorocinski, Benny Watts karakterini canlandıran Thomas Brodie-Sangster, Alma Wheatley karakterini canlandıran Marielle Heller ve Bay Shaibel karakterini canlandıran Marielle Heller, Harry Beltik karakterini canlandıran Harry Melling gerçekten müthiş oyunculuk çıkarmışlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.