2 Haziran 2023

Thomas Edison Kimdir ?

Thomas Edison Kendisini Bu Kadar Önemli Kılacak Neyi İcat Etti, Elektrik ampulünün mucidi Thomas Edison kimdir, kısaca Thomas Edison’un hayatından bahsedeceğiz.

Tam adı Thomas Alva Edison olan Elektrik ampulünü icat eden Amerikalı mucit ve iş adamı Thomas Edison 11 Şubat 1847 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin Ohio eyaletinden doğdu.

Thomas Edison yedi kardeşin en küçüğüdür. Thomas Edison’un babası The Iron Shovel olarak adlandırılan Samuel Edison’dur. Thomas Edison’un annesi ise Nancy Matthews Elliott’tur.

Thomas Edison 7 yaşındayken ailesiyle birlikte Michigan’daki Port Huron’a yerleşti ve ilköğrenimine burada başladı. Thomas Edison, ilköğrenimine burada başladıysa da yaklaşık 4 ay sonra algılamasının yavaşlığı nedeniyle okuldan uzaklaştırıldı.

Thomas Edison okuldan uzaklaştırıldığı dönemde evlerinin kilerinde bir kimya laboratuarı kurdu. Küçük yaşlardan itibaren bilime olan yatkınlığından dolayı kendini özellikle kimya deneylerine verdi. Thomas Edison volta kaplarından elektrik akımı elde etmeye yönelik araştırmalara ilgi duymaya başladı. Daha sonra kendi başına bir telgraf aleti yaptı ve Mors alfabesini öğrendi.

Küçük yaşlarında çalışmaya başladı ve daha 12 yaşında iken bir trende dergi ve meyve sattı.

Thomas Edison 1863-1868 yılları arasında ABD ve Kanada da birkaç telgrafhanede çalıştı. 1868 yılında bir atölye kurdu ama yaptığı elektrikli kayıt aygıtının patentini satamadı. Thomas Edison yaklaşık bir yıl sonra parasız ve borçlu olarak Boston’dan New York ‘a gitti. New York ‘a geldiğinde hem parasız biriydi hem de borçlu biri.

Thomas Edison 24 Şubat 1886 tarihinde ikinci evliliğini 19 yaşında olan Mina Miller ile yaptı. Thomas Edison’un bu evlilikten üç çocuk sahibi oldu.

Thomas Edison dünyayı sarsacak olan buluşu elektrik ampulünü 1879 tarihinde icat etti. Thomas Edison bir dönem beraber çalıştığı yaşamış başka bir dahi olan Nikola Tesla ile akım üzerine tartışmalara girdi. Bu iki dahinin tartışmaları Akım Savaşları olarak adlandırıldı. Bir tarafta DC yani doğru akımı savunan Thomas Edison, diğer tarafta AC yani alternatif akımın savunucusu Nikola Tesla. Elektrik denince akla gelen bu iki mucidin yolları kesişecek ve aralarında tam anlamıyla ‘’Akım Savaşı’’ başladı.

Thomas Edison’un en önemli keşfi Menlo Park, New Jersey’deki ilk endüstriyel araştırma laboratuarıydı. Sürekli olarak teknolojik keşifler ve geliştirmeler iyileştirmeler yapmak gibi özel bir amaç için kurulmuş ilk kurumdu. thomas edisonThomas Edison birçok icadını resmi olarak bu laboratuarda üretmiştir. Thomas Edison birçok çalışanı onun direktifleri doğrultusunda bu icatların araştırma ve geliştirmesinde görev almıştır.

Thomas Edison 18 Ekim 1931 tarihinde New Jersey’de, West Orange’da, Llewellyn Park’da ki Glenmont’da bulunan evinde diyabet komplikasyonları nedeni sonucu olarak öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.