7 Haziran 2023

Tokat’ın Yöresel Yemekleri

Tokat Çemeni Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Kuşburnusu Nedir Nasıl Yapılır, Tokat’ın Tarihi İsimlerini,Tokat Yaprağı, Tokat Kebabı Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Batı Nedir Nasıl Yapılır, Tokat Keşkeği Nedir Nasıl Yapılır, Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği Nedir Nasıl Yapılır, Zile Pekmezi Nedir Nasıl Yapılır, Akzambak Reçeli Kısaca Nasıl Yapıldığı Gibi Bilgileri Paylaşacağız.

Bizans döneminde Komana, İranlılar tarafından Kah-Cun, Selçuklular döneminde Dar Ün-Nusret, Moğollar tarafından Sobaru diye adlandırılan Tokat Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan illerinden biridir.

Orta Karadeniz bölümünde yer alan Abideler Şehri Tokat uygarlıkların merkezi olan Anadolu’ da, zengin doğal kaynakları, jeostratejik konumu nedeni ile beyliklerin, devletlerin ve imparatorlukların yaşama ve fetih alanı olmuştur.Tokatin Yoresel Yemekleri

Tokat zengin tarihi ve eski kültüre sahip bir kent olması nedeniyle kendine özgü, birçok tatları da içinde barındırır. Tokat’ın yöresel yemekleri sadece Tokatlılar tarafından değil yerli ve yabancı turistler tarafından da çok beğenilmektedir.

Tokat’ın çok ünlü yemekleri vardır. Birbirinden güzel tatları bir arada barından, İnsanın ağzında damak tadı bırakan birçok yöresel yemekleri vardır. Tokat’a yolunuz düşerse kesinlikle yemeğinizi tavsiye edeceğimiz sadece Tokat’ta o damat tadını bulabileceğiniz yöresel yemeklerden bazılarını bilgebilir.com olarak araştırıp sayfamıza taşıdık. Tokat’a gittiğinizde kesinlikle yemeniz gereken yemekler:

Tokat Kebabıtokat kebabi nasil yapilir
Bir yazarın dediği gibi ”40 odalı evin varmış ama bir Tokat Kebabı yememişsin.”  Ünü Tokat sınırlarını aşmış bir yemektir.

Taze kuzu eti, kuyruk yağı, patlıcan, domates, yeşilbiber, patates, soğan, sarımsak ve özel pişirilmiş kebap pidesi kullanılarak yapılan Tokat iline ait enfes bir yemektir.

Tokat Çemeni
Ev yapımı biber salçasına dövülmüş ceviz, sarımsak, çemen tohumu, kuru nane, zeytinyağı ve tuz ekleyerek yapılmaktadır.tokat cemeni nasil  yapilir

Kahvaltılık olarak kullanılan Tokat Çemeni çoğunlukla ekmeğe sürülerek yenmektedir.

İştah açıcı bir özelliği vardır. Kahvaltılarda ekmeğe sürülerek yenebileceği gibi sos olarak da tüketilebilir.

Zile Pekmezi
Zile Pekmezi diğer pekmezlere oranla daha hoş ve aromatik lezzette olması, beslenme değerinin yüksek, zengin vitamin ve mineraller içermesinden dolayı gelişme çağındaki çocukların, hamile ve emzikli kadınların, ağır işte çalışanların sporcuların, askerlerin aradığı bir gıda olma özelliğine sahiptir.tokat zile pekmezi nasil yapilir

Zile pekmezinin beslenmedeki önemi balda daha fazladır. Aynı Tokat Çemeni gibi kahvaltılık olarak kullanılan Tokat Çemeni çoğunlukla ekmeğe sürülerek yenmektedir.

Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği
Niksar cevizi ile Türkiye’de ünlenmiş bir ilçedir. Tokat’ın Niksar ilçesinde yetişen cevizler yüksek vitamin içermektedir.

Niksar cevizinden yapılan özel Tokat çörekleri, Tokat ve ilçelerinde özel olarak yapılır.

Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği genellikle çay ile birlikte tüketilir.tokat niksar cevizli ekmegi coregi

Niksar’ın cevizli çörekleri o kadar ünlüdür ki, Nobel Edebiyat Ödülü yazar Orhan Pamuk, Kar adlı romanında bu cevizlerden ve çöreklerden bahsetmiştir. Orhan Pamuk, Kar kitabından alıntı: ‘’ Cevizli çörek yiyorsunuz hocam. Bizim Tokat’ta çok büyük ceviz ağaçları vardır. Hiç Tokat’a geldiniz mi? ‘’

Tokat Keşkeği
Her yöreye göre değişik tarifleri olan bir yemektir Keşkek. Fakat Tokat’ta yapılan keşkek bir başka güzeldir.

Tokat’ta keşkek iki türlü yapılır ya ezilerek ya da fırına verilerek. Tokat’ta bütün dana etinin hafif ateşte bulgur ile kaynatılarak daha sonra fırına verilmesi ile olur.tokat keskegi nasil yapilir

Buğday ( yarma ), nohut bir gece önceden ıslatılarak bekletilir. Büyükçe bir tencerenin içerisine tereyağı hariç tüm gereçler konur. Kısık ateşte hepsi dağılıncaya kadar pişirilir.

Pişen gereçler tahta kaşıkla ezilinceye kadar dövülür. Keşkek özellikle Tokat’ta düğünlerin vazgeçilmez yemeğidir.

Tokat Batı
Bat; Tokat’ın yöresel bir yemeğidir. Bat, bulgurun ıslatılarak tokat baklası ile salça ile bol su ile yoğrulur ve tokat sarma yaprağına sararak yapılır. tokat bati nasil yapilir

Tokat’ın Pazar ilçesinde ‘’Bat mı yedin de güzelleştin? ‘’esprisi yaygındır.

Tokat Yaprağı
Tokat ili, Erbaa İlçesinin Meşhur Hakiki salamura Bağ Yaprağı. Nisan sonu, Mayıs başında ilk çıkan yapraklar ile asmaların ucunda haziranda çıkan son sürgün yapraklarından imal edilmiştir.

Birinci kalite ürün ayrıca Türk Gıda Kodeksine uygundur.  Tokat bağ yaprağı ya da kısaca Toka yaprağı, lezzetini yörede yetişen üzümlerin lezzetinden almaktadır.

Yaprağının ince oluşu ve tencerede kolayca pişmesi ve lezzetidir onu meşhur eden.tokat yapragi dolmasi nasil yapilir

Eskilerde Kazova’nın üzümü, Artova’nın tahılı, Erbaa’nın tütünü diye özetlenen Tokat tarımında Kazova’nın üzüm bağlarından bağ yapraklarının kaynatılarak tuzla beraber saklanması ve dolma yapımında kullanılması Tokat sarma yaprağının lezzetliliği ün salmıştır.

Tokat yaprağından çok güzel Tokat yaprak sarması yapılmaktadır.

Tokat Kuşburnusu
Kuşburnu C vitamini açısından dünyanın en zengin meyvesidir.kusburnu receli nasil yapilir

Kaynatılarak sonradan sıkılıp şırasının salça gibi kaynatılması bunun da kahvaltılarda ekmek üzerine sürülmesi ile yenir. Ülkemizde genelde kuşburnunun çayı içilir.

Kuşburnusu pekmezi, Tokat’ta ve birçok evde ekmek üzerine sürülerek kahvaltılarda yenilir.

Akzambak Reçeli
Tokat’ın özgün farklılıklarından ve tatlarından birisi olan Akzambak Reçeli.

Tokat’ın lezzet markalarından birisidir.akzambak receli nasil yapilir

Akzambakları ile ünlü bir şehirdir Tokat. Akzambaklar Şehri Tokat’ta yetişen Akzambak diğer yörelerdekilerde yetişenlerden daha kalitelidir.

One Comment

  1. Tokatlı60 Reply

    Tokatlı olarak bu yazınızı çok beğendim. Tokatın yemekleri gerçekten çok lezzetlidir. Birbirinden güzel yemeklerimiz vardır. Tokat Yemek Tarifleri ve tokat yemekleri nasıl yapılır ile ilgili yazı yazarsanız sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.