7 Haziran 2023

Totem Nedir ?

Totem Totemizm Hakkında Bilgiler.

Totem kelime anlamı olarak; bazı kabilelerde, klanlarda atası olarak gördükleri hayvan ya da bitkiye verileri isimdir.

Bazı insanlar totemin uğur getirdiklerini inandıklar. Özellikle maç izlerken insanların bazıları totem yaparak, totem burada her insana göre farklılık gösterebilir ki bazıları uğurlu gördüğü formayı giyer, bazıları maçı şurada izlersem uğur getirir diyebilir bunun gibi şeylerle totemin uğur getirdiğine inanır.

Totemizm Nedir?

Totemizm ise, totem olarak kabul edilen totemleri kutsal sayan dini, felsefi görüşüdür.

Totemizm kelimesi kabile dilinde nişan veya alamet anlamına gelen bir kelimedir.

Totem kelimesi Panama, Brezilya ve Orta Afrika da kullanılan bir kısaltmadır. Totemizm bir nevi kabile, klan dinidir.

Fransız sosyolog, sosyolojinin kurucularından sayılan Emile Durkheim’e göre ise Totemizm ilkel bir dindir.

Totemizm tarihi çok eskilere dayanır. Antik Mısır, Yunan, İtalyan ve Galya halkının dinlerinde de Totemizmin izlerine rastlanmaktadır.

Bazı kabilelerde totem olarak görülen hayvanın eti yenmesi yasaktır. Birçok klan veya kabilede totem olarak sayılan figürlerin resimleri kabilede yaşayanlar tarafından vücutlarına nakşedilmiştir.

Totem inancında en önemli olan şey bağlılık duygusudur.

Günümüzde totem farklı şekillerde kullanılmaktadır. Totem yapılarak bir şeyin gerçeklenmesi istenmektedir. Totem yapıldığında istenen şeyin gerçekleşmesi beklentisi vardır.

Türk toplumunda totem günümüzdeki kullanım şekli ile bir olayın gerçekleşmesi için ya da kötü bir olayın gerçekleşmemesi için yapmaktadır.

Özelikle futbol tutkunları yani fanatikler totem yaparak takımının kazanması istemekte ve totem yaptığında tuttuğu takımının kazanacağı yönde kazanma beklentisi içine girmektedir. totemFutbol maçlarında toteme inananların tuttuğu takımın gol atması için veya gol yemememi için totem yaparak gol yemeyeceği veya gol atacağı beklentisi içine girerler. Birçok farklı spor müsabakasının taraftarları toteme inananlar, totem yaptığında tutmuş olduğu takım için beklentiye girdiği durum ile ilgili olarak totem yapmaktadır. Totem yapan insan beklenen olayın gerçekleşmesi ile totemin uğur getirdiğine inanmaktadır.

Totem putlaştırılan birçok şeye verilen bir isimdir. Totem bazı araştırmacılar tarafından bir çeşit batıl inanış kabul edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.