7 Haziran 2023

Tuaregler Kimdir ?

Tuaregler Nerede Yaşamaktadır, Tuaregler Niçin Neden Mavi Giyer, Tuaregler Türk Müdür, Tuaregler Nerede Yaşıyor, Tuaregler Hakkında Kısa Bilgi, Tuaregler Ne Demektir.

Tuaregler belki de ilk defa duyduğunuz bir kelime, peki Tuaregler Kimdir?

Tuaregler, Burkina Faso, Cezayir, Libya, Mali ve Nijer arasında geniş bir alanda yaşayan ve Berberi dillerinden birini konuşan halktır.

Tuaregler’in dünya gündemine taşıyan ise bağımsızlıklarını ilan etmesi ile oldu. Batı Afrika ülkesi Mali’nin kuzeyinde bağımsızlıklarını ilan eden bedevi Tuaregler dünya gündemine taşındı.

Tuareglerin tarihleri ise çok eski; Afrika’nın en eski kavimlerinden biri. Sahra Çölü’ndeki varlıkları 5. yüzyıla kadar uzanıyor.

Çölün Mavi İnsanları olarak anılan Tuareglerin ilginç gelenekleri vardır. Yetişkin erkekler kadınların, yabancıların ve evlilik yoluyla akraba oldukları kişilerin yanında mavi bir peçe takarlar; ama bu gelenekler kentleşmeyle birlikte kaybolmaya başlamıştır. Tuaregler arasında eski Libyalıların kullandıklarına benzer bir el yazısı olan tifinag varlığını korumaktadır.

Tuareg toplumunun kökenine bakıldığında, bu toplumun aslen berberi kabilelerine mensup olduğu görülmektedir. Mezhep olarak, zahiriye mezhebine sahiptirler. Zarihiye mezhebinde bir hadise göre Tuareglerin yüzlerini örttükleri söylenmektedir.Tuaregler

Bu konuda başka bir söylenti ise, kötü ruhların ağızdan girmelerini engellemek için Tuareglerin yüzlerini kapattıklarıdır. Bu konu hakkında başka rivayetler de bulunur. Bunlardan birinde, erkeklerin mavi peçe takmalarının nedeninin duygularının gizli kalmasını istemeleridir.

Tuareg toplumunda kadın baskı altında değil ve baskı altında olmayan kadın kısıtlanmamıştır. Tuareg toplumunda tek eşlilik yaygındır. Kadınlardan çok erkeklerde örtünmeye önem verilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.