2 Haziran 2023

Tuğrul Türkeş Kimdir ?

Yıldırım Tuğrul Türkeş 1 Aralık 1954, İstanbul Türkiye doğumlu Türk iktisatçı ve siyasetçi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nden Türkiye Büyük Millet Meclisi 23. dönem ve 24. dönem Ankara milletvekili olan Türkeş, aynı zamanda partinin Merkez Yönetim Kurulu üyesidir.

MHP’nin kurucusu Alparslan Türkeş‘in büyük oğludur. Hacettepe Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümü mezunudur. Ticaret Bakanlığında Basın Danışmanlığı, Ortadoğu gazetesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı,tugrul_turkes Akşam ve Son Havadis gazeteleri ile Yeni Harman haftalık dergisinde köşe yazarlığı yapmıştır. Ticaret fuarı organizasyonu alanında Turkuaz Fuarcılığı kurdu. Petkim A.Ş. ve T.C. Kalkınma Bankası’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, Ataköy Otelcilik A.Ş.’de Genel Müdür Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Turtle sigorta Aracılık Hizmetleri ve Karuzel Medikal, Elektronik Limited Şirketi’nin ortağı oldu ve şirketlerin müdürlük görevini üstlendi. Karuzel Uzay Uydu Görüntüleri Çözümleme ve İşleme Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.’de Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

1997’de babası Alparslan Türkeş‘in ölümü üstüne MHP genel başkanlığına adaylığını koydu. En güçlü aday olarak gözükürken diğer 6 adayın Devlet Bahçeli lehine çekilmesi üzerine 17 Temmuz 1997 de kurultayı sürpriz şekilde kaybetti. Bunun üzerine ATP’yi (Aydınlık Türkiye Partisi) kurdu, genel başkanı oldu ve DYP ile koalisyon yaptı. Fakat, DYP 3 Kasım 2002 seçimlerinde barajı aşamayınca parti genel başkanlığını ve siyaseti bıraktığını açıkladı.

22 Temmuz 2007 genel seçimlerinde eski rakibi Devlet Bahçeli ile barıştı ve Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu ve seçilerek meclise girdi. Evli ve 3 çocuk babasıdır. 12 Haziran 2011 Genel Seçimlerinde Ankara 1. Bölge 1. Sıra Milletvekili Adayı olarak TBMM’ye yeniden seçilmiştir. Türkiye-KKTC Parlamentolararası Dostluk Grubu üyesidir. 7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde Ankara Milletvekili olarak TBMM’ye yeniden seçilmiştir.

Ancak hükümet kurulamaması nedeniyle kurulan geçici hükümette bakanlık teklifini kabul etmiştir. Bunun sonucunda da MHP ile yollarını ayıran Tuğrul Türkeş 1 Kasım 2015 seçimlerinde AK Parti’den milletvekili adayı olmuş ve 24.11.2015 tarihinde kurulan 64. hükümette de Başbakan Yardımcısı olarak kabinede görevlendirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.