30 Mayıs 2023

Tüm Zamanların En İyi 20 Aşk Filmi

En İyi Romantik Yerli Yabancı Aşk Filmleri, En İyi Yabancı Türk Aşk Filmleri Listesi, En İyi Romantik Duygusal Aşk Filmleri Nelerdir, En Duygusal Yabancı Yerli Aşk Filmleri Tavsiye, En Güzel Aşk Filmleri Listesi, En Güzel Aşk Filmleri Nelerdir, Gelmiş Geçmiş En İyi Güzel Aşk Romantik Duygusal Yerli Yabancı Aşk Filmleri.

Sevgi sevilene verilen değerdir. Aşkın hayatımızda her zaman özel bir yer vardır. O yüzdendir aşk filmlerinin de bizde çok özel bir yeri vardır. Sizler için oluşturduğum listede gelmiş geçmiş en iyi 20 aşk filmi yer alıyor. En iyi aşk filmlerinin yer aldığı listede, filmlerin oyuncuları, konusu, yönetmeni, orijinal adı ve yapım yılı gibi bilgiler de yer almaktadır.

Hafızalarımızda yer etmiş, birbirinden güzel unutulmaz aşk filmleri listesi için hazırladığım en iyi 20 aşk filmi:

1_ Rüzgâr Gibi Geçtiruzgar gibi gecti

Orijinal adıyla Gone with the Wind olan Rüzgâr Gibi Geçti 14 dalda Oscar’a aday olmuş ve 10 dalda bu ödülü kazanmıştır.

Gone with the Wind filmi ABD’li yazar Margaret Mitchell’ın aynı adlı romanından sinemaya uyarlanmıştır.

Margaret Mitchell’ın Pulitzer Ödüllü romanından sinemaya uyarlanmış olan Rüzgâr Gibi Geçti filminin yönetmenliğini Victor Fleming’tir.

Rüzgâr Gibi Geçti filminde Rhett Butler karakterini Clark Gable’nin ve Scarlett O’Hara karakterini ise Vivien Leigh’in canlandırmıştır.

Özgün adı Gone with the Wind olan Türkçe’ye de Rüzgâr Gibi Geçti olarak çevrilen unutulmaz aşk filmi.

Rüzgâr Gibi Geçti Oyuncuları: Clark Gable, Vivien Leigh, Thomas Mitchell, Barbara O’Neil, Evelyn Keyes

Rüzgâr Gibi Geçti Konusu:  Güneyli güzel Scarlett O’Hara üç evliliği, iç savaş ve Güneyin yeniden inşa edilmesi sürecinde zenginlikten fakirliğe düşüşünü ve daha sonra yeniden zenginliğe kavuşmasını anlatmaktadır.

Rüzgâr Gibi Geçti Yönetmeni: Victor Fleming, George Cukor, Sam Wood

Özgün Adı: Gone with the Wind

Rüzgâr Gibi Geçti Yapım Yılı: 1939

Rüzgâr Gibi Geçti Imdb Puanı: 8,2

2_ TitanikTitanik

Usta yönetmen James Cameron’un yönettiği ve Leonardo DiCaprio ile Kate Winslet başrolü üstlendiği ‘Titanik’ filmi. 14 dalda Oscar’a aday gösterilen ve 11 dalda Oscar alan bir başyapıt.

Titanik Oyuncuları: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane, Kathy Bates

Titanik Konusu: İnsan elinden çıkmış en büyük ve en gösterişli yüzen araç olan Titanik yola koyuldu. Batmaz, sarsılmaz denilen bu büyük lüks yolcu gemisinde yolculuk yapmak, 20. Yüzyılın muhteşem bir rüyasıydı. Ancak bu büyük rüya sadece 4,5 gün serecek ve anısını bir sonraki yüzyıla bile taşıyacak büyüklükte bir kabusa dönüşecekti.

Titanik Yönetmeni: James Cameron

Özgün Adı: Titanic

Titanik Yapım Yılı: 1997

Titanik Imdb Puanı: 7,7

3_ Kazablankacasablanca

Kazablanka; orijinal adı Casablanca’dır. Kazablanka filmi 1943 yılında En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo dallarında Oscar almıştır. Humphrey Bogart ve Ingrid Bergman’ın başrollerini paylaştığı bir başyapıtır.

Kazablanka Oyuncuları: Humphrey Bogart, Ingrid Bergman, Paul Henreid

Kazablanka Konusu: İkinci dünya savaşında çok direnişli örgütün lideri Victor Lazlow Alman konsantrsayonu kampından kaçarak Casablanca’ya gelir.Amacı Lizbon’a oradanda ABD’ye iltica etmektir.Fakat bütün umutları şans eseri Casablanca’nın en meşhur gece kulübünün sahibi olan Rick’e bağlamıştır.Rick kaçış için gerekli olan pasaportlara sahib olan tek kişidir.Öte yandan Ricky’in Victor’un yakalanması yada öldürülmesi için gerekli nedeni vardır.Victor’un karısı Ilsa Ricky bir zamanlar kendisini terk ettiğine inandığı ve kalbinin derinliklerine gömdüğü büyük aşkıdır.

Kazablanka Yönetmeni: Michael Curtiz

Özgün Adı: Casablanca

Kazablanka Yapım Yılı: 1942

Kazablanka Imdb Puanı: 8,6

4_ İngiliz Hastaingiliz hasta

İngiliz Hasta; Orijinal ismiyle The English Patient olan unutulmaz bir aşk filmi. Filmin başrollerini Ralph Fiennes ve Juliette Binoche’nin üstlendiği filmde Ralph Fiennes, Kont Laszlo de Almásy karakterini Juliette Binoche’de ise Hana karakterini canlandırıyor.

İngiliz Hasta Oyuncuları: Ralph Fiennes, Juliette Binoche, Willem Dafoe, Kristin Scott Thomas

İngiliz Hasta Konusu: Laszlo Almays bir harita yapımcısıdır ve sahra çölünün bazı bölgelerinde harita çıkarmakla görevlidir. 2. dünya savaşında geçen hikayede bir uçak kazasında Almays’ın vucüdunda yanıklar oluşur ve yatağa düşer. Ona bakacak kişi Hanna adında bir hemşiredir. Eski bir italyan manastıran kalmaya başlayan Almays gizemli geçmişini hatırlamaya başlar.

İngiliz Hasta Yönetmeni: Anthony Minghella

Özgün Adı: The English Patient

İngiliz Hasta Yapım Yılı: 1996

İngiliz Hasta Imdb Puanı: 7,4

5_ Not Defterinot defteri

Not Defteri; Nick Cassavetes’in yönetmenliğini üstlendiği orijinal adı ‘The Notebook’ olan müthiş bir aşk filmidir. Filmin başrollerinde Ryan Gosling ve Rachel McAdams oynamaktadır. Ryan Gosling Noah Calhoun karakterini, Rachel McAdams ise Allie Hamilton karakterini canlandırmaktadır. Noah Calhoun’un yaşlı halini ise James Garner, Allie Calhoun’un yaşlı halini de Gena Rowlands canlandırmıştır.

Not Defteri Oyuncuları: Rachel McAdams, Ryan Gosling, Joan Allen, Gena Rowlands, Kevin Connolly

Not Defteri Konusu: Sararmış bir not defterinden anlatılan ve yıllar önceden kopup gelen bir aşk hikayesi. 40’lı yıllarda ABD, Kuzey Karolayna’daki sahil kasabası Seabrook’a genç bir kız gelir. Ailesiyle geçireceği sakin bir yazı hayal eden Allie bir karnavalda tanıştığı Noah’la yakınlaşır. Noah kızı gördüğü anda hayatını birleştirmesi gereken insan olduğunu anlar.Genç kız zengin bir ailen geldiği ve delikanlı da değirmende çalışan bir işçi olduğu halde geleceği hiç düşünmeden rüya gibi bir yaz geçirirler ve iyice aşık olurlar. II. Dünya Savaşı’nın kızıştığı bir dönemde hayat, aşıkları ayırıverir. Sevdiği kızı aklından hiç çıkarmamış olan Noah savaştan döner. Oysa Allie gönüllü olarak çalıştığı bir askeri hastanede tanıştığı Lon ile evlenmek üzeredir.

Not Defteri Yönetmeni: Nick Cassavetes

Özgün Adı: The Notebook

Not Defteri Yapım Yılı: 2004

Not Defteri Imdb Puanı: 7,9

6_ Aşkın Büyüsüaskin buyusu

Aşkın Büyüsü adlı filmin orijinal adı Özgün adı Water for Elephants.

Aşkın Büyüsü Oyuncuları: Robert Pattinson, Reese Witherspoon, Christoph Waltz, James Frain,  Hal Holbrook

Aşkın Büyüsü Konusu: Doksan yaşında, huzurevinde kalan ömrünü Büyük Buhran zamanında çalıştığı sirkteki anılarını anlatan emekli bir veteriner. Jacob Jankowski, 23 yaşında, anne-babasının bir trafik kazasında öldüğü haberini aldığında Cornell Üniversitesi’nde veterinerlik bölümünün son sınavlarına hazırlık yapan bir öğrencidir. Sirk treni olduğunu öğrendiği bir trene atlayıp, başı boş, korkutucu, topluma ayak uyduramayan bir topluluğun arasına girer. Eğitiminin veterinerlik üzerine olduğunu öğrenen sirk sahibi ona hayvanların sorumluluğunu verir. Orada Rosie’yle tanışır. Sirkin eğitelemeyen asi fili. Ama genç veteriner fili eğitmenin bir yolunu bulur. Baş eğitmen August, etrafındaki insanlara ve eğiticisi olduğu hayvanlara kötü muamele yapan acımasız bir adamdır. Ama o aynı zamanda da oldukça karizmatik biridir. August ve onun karısı Marlena ile temkinli bir ilişki kuran Jacob bir süre sonra binicilikte bir yıldız olan genç ve güzel Marlena’a aşık olur. Aşkın lüks sayıldığı bir dünyada bile her ihtimali aşan iki insanın arasında yaşanan aşkın hikayesi.

Aşkın Büyüsü Yapım Yılı: 2011

Aşkın Büyüsü Yönetmeni: Francis Lawrence

Özgün Adı: Water for Elephants

Aşkın Büyüsü Imdb Puanı: 6,9

7_ Bir Günbir gun

Bir Gün Oyuncuları: Anne Hathaway, Jim Sturgess, Romola Garai, Patricia Clarkson, Georgia King

Bir Gün Konusu: Dexter ve Emma’nın ilk tanıştıkları yer 1988 yılındaki mezuniyet balosudur. O tarihten sonra, birbirlerini yalnızca yılda bir kez düzenlenen okul etkinliklerinde görmeye başlarlar ve bu 20 yıl boyunca devam eder.

Bir Gün Yapım Yılı: 2011

Aşkın Büyüsü Yönetmeni: Lone Scherfig

Özgün Adı: One Day

Bir Gün Imdb Puanı: 7,0

8_ Not: Seni Seviyorumnot seni seviyorum filmi

Not: Seni Seviyorum Oyuncuları: Gerard Butler, Hilary Swank, Jeffrey Dean Morgan, Kathy Bates, Gina Gershon

Not: Seni Seviyorum Konusu: Holly Kennedy güzel, zeki bir kadındır ve hayatının aşkıyla evlidir; tutkulu, esprili ve tez canlı İrlandalı Gerry. Gerry amansız bir hastalık yüzünden öldüğünde, Holly’nin de hayatı kararır. Ona yardım edebilecek tek kişi, artık yanında değildir. Kimse Holly’yi Gerry kadar iyi tanımamaktadır. Neyse ki Gerry her şeyi önceden planlamıştır.

Not: Seni Seviyorum Yapım Yılı: 2007

Not: Seni Seviyorum Yönetmeni: Richard LaGravenese

Özgün Adı: P.S. I Love You

Not: Seni Seviyorum Imdb Puanı: 7,1

9_ Aşk ve Gururask ve gurur

Gurur ve Önyargı ya da bazı çevirilerde Aşk ve Gurur ile geçen roman İngiliz yazar Jane Austen’in ikinci romanıdır. özgün adı Pride and Prejudice aynı adla 2005 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Aşk ve Gurur Oyuncuları: Keira Knightley, Carey Mulligan, Matthew Macfadyen, Rosamund Pike, Kelly Reilly

Aşk ve Gurur Konusu: 18.yüzyıl sonlarında, sınıf bilincinin hakim olduğu İngiltere’de beş kız kardeş olan Bennet’lar – Elizabeth veya Lizzie, Jane, Lydia, Mary ve Kitty, annelerinin iyi bir koca bulup geleceklerini güvence altına alma hayalleriyle büyütülmüşlerdir. Fakat, neşeli ve zeki bir mizaca sahip olan Elizabeth, kendisine düşkün olan babasının da desteğiyle hayatını daha farklı ve dolu dolu yaşamak için çabalamaktadır.

Aşk ve Gurur Yapım Yılı: 2005

Aşk ve Gurur Yönetmeni: Joe Wright

Özgün Adı: Pride & Prejudice

Aşk ve Gurur Imdb Puanı: 7,8

10_ Aynı Yıldızın Altındaayni yildizin altinda

Aynı Yıldızın Altında filmi; John Green’in aynı adlı romanından sinemaya uyarlanan filmdir.

Aynı Yıldızın Altında Oyuncuları: Shailene Woodley, Ansel Elgort, Willem Dafoe, Nat Wolff, Laura Dern

Aynı Yıldızın Altında Konusu: Hazel ve Gus, kanserle ilgili bir destek grubunda tanışırlar. Hazel oksijen makinesine bağlı yaşayan bir kız, Gus ise protez bacağıyla dalga geçen bir erkektir, bu tanışma sonrası mucizevi bir aşk başlar.

Aynı Yıldızın Altında Yapım Yılı: 2014

Aynı Yıldızın Altında Yönetmeni: Josh Boone

Özgün Adı: The Fault in Our Stars

Aynı Yıldızın Altında Imdb Puanı: 7,9

11_ Hırçın SevgilimHircin Sevgilim

Güney Kore aşk filmi sevenler için güzel bir aşk filmi Hırçın Sevgilim.

Hırçın Sevgilim Oyuncuları: Gianna Jun, Cha Tae-Hyun ,  Im Ho ,  Jin Tae-hyun ,  Seo Dong-won

Hırçın Sevgilim Konusu: Hırçın Sevgilim, 2001 yapımı Güney Kore filmi. Kolej öğrencisi Kyun-woo(Tae-hyun Cha)bir akşam eve dönüşünde metroda çok güzel ama bir o kadar da sarhoş bir kıza(Ji-hyun Jun) rastlar. Kız metro hattının kenarında ayakta zor durmaktadır ve Kyun-woo onu trenin önüne düşmekten kurtarır. Bindikleri trende kız baygın düşmeden önce en son Kyun-woo’a laf attığı için yolcular onun kız arkadaşı olduğunu düşünürler. Yolcuların suçlayıcı bakışları üzerine Kyun-woo kızın sorumluluğunu almak ve onu bir motele kadar taşımak zorunda kalır.

Hırçın Sevgilim Yapım Yılı: 2001

Hırçın Sevgilim Yönetmeni: Kwak Jae-young

Özgün Adı: Yeopgijeogin geunyeo / My Sassy Girl

Hırçın Sevgilim Imdb Puanı: 8,2

12_ Hatırlanacak Bir AnıA Moment To Remember

Gözyaşlarına hakim olamayacağınız mükemmel bir aşk filmi. Romantik film sevenler bu filmi kaçırmasın. Güney Kore filmlerine ön yargılı yaklaşan için ön yargılarını kıracak türden bir film. Öyle ki Imdb puanını bakınca ne demek istediğimi anlayacaksınız. Güney Kore filmleri kolay kolay 8 puan üzeri alamazlar.

Hatırlanacak Bir Anı Oyuncuları: Jung Woo-sung, Son Ye-jin, Kim Bu-Seon, Lee Seon-jin, Yeong Hyeon

Hatırlanacak Bir Anı Konusu: Umutsuz bir aşkın peşine düşen ve sürekli yolları şaşıran bir kız, yine unutkanlık sonucu bir erkekle karşılaşır ve tesadüfler sonucu ona aşık olur. Biraz zorlamayla başlayıp, gerçek bir aşka dönüşen bu ilişki, zamanla gelişen umutsuz bir hastalığın kurbanı olacaktır. Ve aşkın tek besini anılar, yavaş yavaş silinir. anıların silinmesiyle korku başlar.

Hatırlanacak Bir Anı Yapım Yılı: 2004

Hatırlanacak Bir Anı Yönetmeni: John H. Lee

Özgün Adı: Nae meorisokui jiwoogae A Moment to Remember

Hatırlanacak Bir Anı Imdb Puanı: 8,3

13_ 50 İlk Öpücük50 ilk opucuk

50 İlk Öpücük Oyuncuları: Adam Sandler, Drew Barrymore, Rob Schneider, Sean Astin, Dan Aykroyd

50 İlk Öpücük Konusu: Soğuk deniz canlıları veterineri olan Henry Roth bütün geleceğini planlamıştır. Hawai’deki Deniz Yaşamı Parkı deniz hayvanlarına bakmadığı zamanlarda, tatil aşkı arayışındaki turistlerin kalbini çalmakla meşguldür. Henry için uzun süreli bir ilişki söz konusu değildir, zira böyle bir şey, 10 yıldır planladığı Alaska’ya tekneyle gidip morsların sualtı yaşamını inceleme hayallerini sekteye uğratır.

50 İlk Öpücük Yapım Yılı: 2004

50 İlk Öpücük Yönetmeni: Peter Segal

Özgün Adı: 50 First Dates

50 İlk Öpücük Imdb Puanı: 6,8

14_ Kasımda Aşk Başkadırkasimda ask

Kasımda Aşk Başkadır Oyuncuları: Keanu Reeves, Charlize Theron, Jason Isaacs, Lauren Graham, Liam Aiken

Kasımda Aşk Başkadır Konusu: Nelson Moss ve Sara Deever Motorlu Araçlar Bölümü’nde geçirdikleri sıkıntılı bir saatten başka ortak hiçbir yönleri yoktur. Sara, erkeklerin iyi yönlerini ortaya çıkaran çekici bir karakterdir. Nelson, sadece kar zarar hesaplarıyla ilgilenen, işten başka birşey düşünmeyen biridir.. Sara ile tanışıncaya kadar. Birbirlerinden etkilenirler, fakat tam olarak bağlanmaya hazır olmadıklarından, pek de alışagelmiş ilişkilere benzemeyen bir birlikteliğe başlarlar. Sonunda kendi yollarına gidecekleri bir aylık bir deneme. Beklenti yok. Baskı yok. Bağ yok. İkisinin de hesaba katmadıkları nokta ise, aşık olmaktır..

Kasımda Aşk Başkadır Yapım Yılı: 2001

Kasımda Aşk Başkadır Yönetmeni: Pat O’Connor

Özgün Adı: Sweet November

Kasımda Aşk Başkadır Imdb Puanı: 6,7

15_ Sil Baştansil bastan

Jim Carrey dendiği zaman doğal olarak komedi filmi akla geliyor. Nasıl gelmez ki Jim Carrey dünyanın en büyük komedi oyunlarından biri. Jim Carrey duygusal, romantik bir aşk filminde oynamış dersek. Hadi canım demeyin. Tabi ki Sil Baştan filmini izlemediyseniz demeniz de gayet normal.

Sil Baştan Oyuncuları: Jim Carrey, Kate Winslet, Mark Ruffalo, Kirsten Dunst, Elijah Wood

Sil Baştan Konusu: Joel Barish’in eski sevgilisi Clementine yaşadıkları iki yıllık ilişkiye dair tüm anılarını gizemli tıbbi bir müdahale ile kafasından sildirir. Bunu öğrenen Joel çok üzülür ve aynı prosedürü kendi üzerinde uygulatmaya karar verir. Bütün anılarını sildirmek için derin uykuya yattığında, gözlerinin önünden Clementine ile yaşadığı günler geçer. Joel aslında Clementine’i unutmak istemediğini anlar ve müdahaleyi durdurmak için çabalar.

Sil Baştan Yapım Yılı: 2004

Sil Baştan Yönetmeni: Michel Gondry

Özgün Adı: Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Sil Baştan Imdb Puanı: 8,4

16_ Melekler Şehrimelekler sehri

Melekler Şehri Oyuncuları: Nicolas Cage, Meg Ryan, Andre Braugher, Colm Feore, Dennis Franz

Melekler Şehri Konusu: Hastalarından birini hiç sebep yokken ameliyat masasında kaybeden kalp cerrahı Dr Rice`ın kendine güveni alt üst olmuştur. Los Angeles üzerinde gezinen melek Seth o sırada her ne kadar ölen hastaya yardım için orada bulunsada Maggie`den etkilenir ve onun kendine olan güvenini tekrar kazanmasında yardımcı olmaya karar verir. Bu arada ona aşık olur ve sonunda bütün risklerine rağmen görünmez bir ruh olmaktan çıkar, şüpheli bir yabancı haline gelir. Kadere inanmayan Maggie ise Seth`e daha öncekilerle kıyaslanmayacak derecede aşık olur. Bu arada Maggie ile beraber olmak için göklerden ve meleklikten vazgeçen Seth, yeryüzündeki karmaşık hayatı yaşadıkça umutsuzluğa kapılır. Acaba aşk, kişinin temel özelliklerinden vazgeçebileceği kadar değerli midir?

Melekler Şehri Yapım Yılı: 1998

Melekler Şehri Yönetmeni: Brad Silberling

Özgün Adı: City of Angels

Melekler Şehri Imdb Puanı: 6,7

17_ Roma Tatiliroma tatili

Audrey Hepburn’ü henüz 22 yaşındayken oynadığı ve bir anda Audrey Hepburn’ü ünlü bir yıldız haline dönüştüren film.

Roma Tatili Oyuncuları: Audrey Hepburn, Grace Kelly, Gregory Peck, Eddie Albert, Paola Borboni

Roma Tatili Konusu: Prenses Ann birkaç Avrupa başkentine yaptığı ziyaretlerden sonra Roma’ya gelir. Burada gazeteci kimliğini saklayarak ilginç hikayeler peşinde koşan Amerikalı bir gazeteciyle tanışıyor. Ancak planı ikilinin birbirine aşık olmasıyla suya düşüyor.

Roma Tatili Yapım Yılı: 1953

Roma Tatili Yönetmeni: William Wyler

Özgün Adı: Roman Holiday

Roma Tatili Imdb Puanı: 8,1

18_ Hayalethayalet

Hayalet Oyuncuları: Demi Moore, Whoopi Goldberg, Patrick Swayze, Vincent Schiavelli, Tony Goldwyn

Hayalet Konusu: Sam ve Molly birbirlerine delicesine aşık bir çift. Yeni bir apartmana taşınan çift, yolda serseriler tarafından saldırıya uğruyor ve Sam kavga sırasında öldürülüyor. Ancak Sam bir hayalet olarak yaşamayı sürdürüyor ve sevgilisini tehlikelerden uzak tutmak ve kendi ölümünü planlayanları bulmak için işin inceliklerini öğrenmeye başlıyor. Bu arada insanlarla bir falcı aracılığıyla iletişim kurmayı başaran Sam, adım adım “öteki dünyaya” ilerlerken Molly’e daha çok aşık olmaktan kendisini alamıyor.

Hayalet Yapım Yılı: 1990

Hayalet Yönetmeni: Jerry Zucker

Özgün Adı: Ghost

Hayalet Imdb Puanı: 8,1

19_ EşkıyaEskiya

Aşk filmi sıralaması olurda duygusallığın ön planda olduğu Yeşilçam’dan bir film listeye giremez mi.   Bir değil en az iki film birden ve daha da fazlası listeler de yer alır. Ben şimdilik sadece iki tanesi Eşkıya ile Selvi Boylum, Al Yazmalım filmlerini yayınlıyorum.

Eşkıya Filmi Baran ile Keje’nin büyük aşkıdır.

Eşkıya Oyuncuları: Şener Şen, Uğur Yücel, Özkan Uğur, Settar Tanrıöğen, Selim Erdoğan

Eşkıya Konusu: 35 yıl önce Cudi dağlarında bir grup eşkıya jandarma tarafından yakalanır. 35 yıl içinde eşkıyaların hepsi ya hastalıktan ya da bölgedeki hesaplaşmalardan ötürü can vermiştir. Biri dışında; Baran…Baran 35 yıl sonra hapisten çıkınca ilk işi köyüne dönmek olur. Ama doğduğu topraklar şimdi baraj suları altındadır. Geçmişin izlerini sürmeye başlayan Eşkıya, yıllardır bilmediği bir gerçeği öğrenir. Hapse düşmesine en yakın arkadaşının ihaneti neden olmuştur. Bu arkadaş Eşkıya Baran’in çocukluk aşkını, Keje’yi satın alarak İstanbul’a kaçmıştır. Eşkıya ne İstanbul’u ne de arkadaşının adresini bilmemektedir. Tren’de, Tarlabaşı’nın arka sokaklarında büyümüş, pavyon, kumarhane, uyuşturucu muhabbetinin içinde yaşayan Cumali adlı genç bir adamla tanışır. Onla birlikte İstanbul’a gider ve kendisinin derdinin yanında bir de Cumali’nin derdiyle uğraşmaya başlar. İstanbul ve bu karanlık sokaklar adım adım sevdiği kadın Keje ye yaklaştırır Eşkıya’yı….

Eşkıya Yapım Yılı:1996

Eşkıya Yönetmeni:Yavuz Turgul

Eşkıya Senaryo: Yavuz Turgul

Eşkıya Imdb Puanı: 8,5

20_ Selvi Boylum Al YazmalımSelvi Boylum Al Yazmalim

Geldik listemizin sonuna listemizin sonunda Selvi Boylum Al Yazmalım Cengiz Aytmatov’un 1970 yılında yayımlanan Selvi Boylum Al Yazmalım adlı romanından aynı adla sinemaya uyarlanan ve başrollerinde Kadir İnanır’ın, Türkan Şoray’ın ve Ahmet Mekin’in oynadığı Cahit Berkay bestelediği filmin müzikleri hafızalardan silinmeye bir film.

Kamyon şoförü İlyas ile Asya’nın aşkı.

Selvi Boylum Al Yazmalım Oyuncuları: Türkan Şoray, Kadir İnanır, İhsan Yüce, Ahmet Mekin, Bülent iğdiroğlu

Selvi Boylum Al Yazmalım Konusu: Kamyon şoförü İlyas, İstanbul’dan Asya’nın kaldığı köye gelir. Birbirlerine aşık olup evlenirler. Çocuklarının adını Samet koyarlar. İlyas, kamyoncu olduğu için sık sık yollara çıkar ve Asya, Samet’le yalnız kalır. Bir gün yine yola çıkan İlyas, eve dönmez. Asya, bu acıya dayanamaz ve oğluyla birlikte yollara düşer. Yolda Cemşit adında bir adamla karşılaşırlar. Cemşit onlara kol kanat gerer. Birlikte yaşamaya başlarlar. Bir gün İlyas karşılarına çıkar. Asya, artık bir seçim yapmak zorundadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım Yapım Yılı:1977

Selvi Boylum Al Yazmalım Yönetmeni: Atıf Yılmaz

Selvi Boylum Al Yazmalım Senaryo: Ali Özgentürk / Cengiz Aytmatov

Selvi Boylum Al Yazmalım Imdb Puanı: 8,8

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.