30 Mayıs 2023

Turist Ömer Kimdir ?

Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer Kimdir, Turist Ömer’in Şarkı Sözleri, Turist Ömer’in Replikleri, Turist Ömer’in Filmleri, Turist Ömer’in Sözleri bilgebilir.com adresinde.

Turist Ömer, Sadri Alışık’ın canlandırdığı unutulmaz karakterdir.

Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer karakteri ilk kez yönetmenliğini ve senaristliğini Hulki Saner yaptığı Helal Olsun Ali Abi filminde göründü. Ayhan Işık, Sadri Alışık ve Sevda Ferdağ’ın başrollerini paylaştığı 1963 Helal Olsun Ali Abi filminden sonra Yeşilçam’ın ölümsüz karakterlerinden biri olan Turist Ömer efsanesi başladı.

Sadri Alışık, Turist Ömer karakteri ile ilk defa 1963 yılında Helal Olsun Ali Abi filminde görüldüğünü demiştik fakat Turist Ömer karakterinin maceralarının anlattığı ve Turist Ömer’in bir Yeşilçam’ın unutulmaz karakterleri arasına girmesi 1964 yapımı Turist Ömer filmi ile oldu.

1963 yılında Helal Olsun Ali Abi filminde Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer izleyiciler tarafından büyük beğeni toplayınca, Turist Ömer efsanesi başlamış oldu. Ayrıca Turist Ömer 1964 Yılı Yapımı Ayşecik Çıtı Pıtı Kız ve 1964 Yılı Yapımı Ayşecik Cimcime Hanım filmlerinde de görülmüştür.

Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer; avare, gamsız kedersiz, fakir birisidir. Herhangi bir işte sürekli çalışamamış, her çalıştığı işten kovulmuştur. Sadri Alışık’ın canlandırdığı Turist Ömer’in maceraları anlatılır, Turist Ömer’i bir filminde Almanya’da, bir filminde Arabistan’da, bir filminde Yamyamlar Arasında, bir filminde İspanya’da boğa güreşlerinde, en son olarak Yıldız Gemisi Atılgan’da Kaptan Kirk ve Mr. Spak ile uzay maceralarının anlatıldığı Uzay Yolunda filminde görürüz.

Sadri Alışık, Turist Ömer karakterini 1963 ve 1973 yılları arasında canlandırdı.

Turist Ömer ile ölümsüz bir karakter yaratan 5 Nisan 1925 İstanbul Beykoz doğumlu Yeşilçam’ın usta oyuncularından ve Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük komedi oyuncularından biri olan Sadri Alışık, 18 Mart 1995 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu.

Turist Ömer Şarkı Sözleri
Turist Ömer derler benim adıma adıma,  pişman olur bakmayanlar tadıma amaneyyyy. Sabahları 1 kadeh, akşamları 5 kadeh neşemi de bulunca dalgama da bakarım amaneyyyy. Amaneeeeey sokaklarda aylak aylak gezerim, gezerim. İzmaritin kralını seçerim amaneey. Trafikten çakarım, kıyak oto yıkarım. Hiç bir işte tutunmam hepsindende bıkarım amaneey. Amaneeeeey güzel kızlar hepsi benim peşimde, peşimde. Tomar tomar paracıklar cebimde amaneey. Turist Ömer diyorlar, birbirlerini yiyorlar. Tatlım canım diyerek peşimden geliyorlar amaneey.

Turist Ömer Replikleri ve Sözleri
Hadi spak barışalım gel elimi sık gel.
Kaptan bu soruşturmayı ben yapamayacağım, sinirlerimin gücü kalmadı.
Spaak, bize ordan 4 tane çay ama demli olsun annadınmı.
Tepkileri insanınkini andırıyor ama anası başka babası başka gezegenden olmalı.

Turist Ömer Filmleriturist omer filmleri Turist omer Kimdir
1963 Yılı Yapımı Helal Olsun Ali Abi
1964 Yılı Yapımı Turist Ömer
1964 Yılı Yapımı Ayşecik Çıtı Pıtı Kız
1964 Yılı Yapımı Ayşecik Cimcime Hanım
1965 Yılı Yapımı Turist Ömer Dümenciler Kralı
1966 Yılı Yapımı Turist Ömer Almanya’da
1969 Yılı Yapımı Turist Ömer Arabistan’da
1970 Yılı Yapımı Turist Ömer Yamyamlar Arasında
1971 Yılı Yapımı Turist Ömer Boğa Güreşçisi
1973 Yılı Yapımı Turist Ömer Uzay Yolunda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.