2 Haziran 2023

UEFA Nedir Görevleri Nelerdir ?

UEFA Anlamı Nedir, UEFA’nın Açılımı Nedir, UEFA Avrupa Ligi, UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA’nın Görevleri Nelerdir, UEFA’nın Merkezi Neresidir, UEFA’nın İlk Başkanı İlk Genel Sekreteri Kimdir, UEFA’nın Başkanı Kimdir, UEFA’nın Asbaşkanı Kimdir, UEFA’nın Yapısı, UEFA Ne Zaman Nerede Kurulmuştur, UEFA Hakkında Bilgiler bilgebilir.com adresinde.

İngilizce adı Union of European Football Associations, Fransızca adı Union des Associations Européennes de, Football adı Almanca: Vereinigung Europäischer Fußballverbände olan Avrupa Futbol Federasyonları Birliği veya kısaca UEFA tüm Avrupa devletleri ve ek olarak Türkiye, Kıbrıs, İsrail, Kazakistan, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Rusya’yı da içine alan ve kendisine bağlı ülke federasyonlarından oluşan yarı federal bir spor kurumudur.

UEFA’nın Resmi Dilleri?
UEFA’nın resmi dilleri İngilizce, Almanca ve Fransızca’dır.

UEFA Ne Zaman Kurulmuştur.
İtalya, Fransa ve Belçika futbol federasyonların bir araya gelip görüşmesi sonucunda Avrupa Futbol Federasyonları Birliği yani UEFA, İsviçre’nin Basel şehrinde 15 Haziran 1954 tarihinde kurulmuştur.

UEFA’nın Merkezi Neresidir?
UEFA’nın merkezi daha sonra sırasıyla Bern’e ve ardından 1959 yılında Paris’e taşınmıştır. Birliğin idari merkezi 1995 yılından bu yana ise İsviçre’nin Nyon kentinde bulunmaktadır.

UEFA’nın İlk Başkanı Kimdir?
UEFA’nın ilk başkanı Danimarkalı futbol adamı Ebbe Schwartz’tir.

UEFA’nın İlk Genel Sekreteri Kimdir?
Fransız futbol adamı Henri Delaunay UEFA’nın ilk Genel Sekreteri’dir.

Şu an UEFA başkanlığını eski Fransız futbolcu Michel Platini yürütmektedir. En kıdemli asbaşkan ise Türkiye Futbol Federasyonu Onursal Başkanı Şenes Erzik’tir.

UEFA’nın organizasyonlarının yayın hakları, reklam gelirleri gibi hukuki durumlar, Avrupa Komisyonu ile uyumlu gitmektedir. Hukuki açıdan yasalarla paralel gitmesi gereken kararlar, bu hassasiyetlere dikkat edilerek alınmaktadır. Aynı şekilde transfer sınırları, sektör haline gelen futbol organizasyonlarının bir başka kritik noktasıdır.

UEFA, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği olan FIFA’ya bağlı altı konfederasyon içerisindeki en büyük konfederasyondur.

UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Şampiyonlar Ligi
Orijinal adı UEFA Europa League olan UEFA Avrupa Ligi’ni 1971 yılından beri UEFA tarafından organize etmektedir. Orijinal adı UEFA Champions League olan UEFA Şampiyonlar Ligi’ni UEFA tarafından 1955 yılından itibaren düzenlemektedir.

UEFA’nın Görevleri:uefa
1- Futbolun Avrupa’da yayılması, daha çok izleyici kazanılması ve futbolun Avrupa’da en önemli spor olduğunun kanıtlanması. Bütün bunların üye federasyonlar tarafından yapılmasını sağlıyor.
2- FİFA’ya bağlı konfederasyonlar arasında UEFA’yı en iyi şekilde temsil etmek. Bunun için Avrupa futbolunu geliştirmek, Dünya futboluna yön vermeye çalışmak.
3- Üye federasyonların hakkını korumak.
4- Üye federasyonlar arasında çıkacak olan herhangi bir anlaşmazlığı önlemek.
5- Uluslar arası ligler ve turnuvalar düzenlemek.
6- Futbolla ilgili kurslar, seminerler düzenlemek.
7- FİFA’ya bağlı dişer konfederasyonlarla işbirliği yapmak.

UEFA’nın Yapısı:
1- Genel Kurul
2- Yönetim Kurulu
3- Genel Müdür
4- Disiplin Kurulu
5- Tahkim Kurulu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.