1 Haziran 2023

Ümit Özdağ Kimdir ?

MHP Genel Başkan Adaylarından Ümit Özdağ Kimdir?

Ümit Özdağ babası Muzaffer Özdağ’ın Tokyo’da hükümet müşaviri olarak görev almasından dolayı 3 Mart 1961 tarihinde Japonya’nın başkenti Tokyo’da doğdu. Ümit Özdağ Lisans eğitimini Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nin siyasal bilgiler, felsefe ve iktisat fakültelerinde tamamlamış ve yüksek lisans çalışmasını Türkiye’de planlı kalkınma ve Devlet Planlama Teşkilatı üzerine hazırlamıştır.

Ümit Özdağ araştırma görevlisi olarak Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde 1986 yılında çalıştı.

Prof. Dr. Ümit Özdağ, Avrasya Dosyası adlı derginin editörlüğünü yapmıştır.

Ümit Özdağ, 1999 senesinde stratejik araştırma merkezi Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi’ni (ASAM) kurmuştur. 2000 yılında ASAM’a bağlı olarak çalışan Ermeni Araştırmaları Enstitüsü’nü kurmuştur.

Ümit Özdağ,2005 yılında Gazi Üniversitesinden ayrılmıştır.

Ümit Özdağ 2005 yılında MHP Genel Başkanlığı için aday olmuş fakat adaylığı kabul edilmemiş ve 2005 yılında partiden ihraç edilmiştir. Aynı yıl ayrıldığı Gazi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde öğretim üyeliğine tekrar dönmüştür.

Ümit Özdağ 2010 yılında tekrar MHP üyesi olmuştur. Daha sonra Ümit Özdağ, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan milletvekili seçimlerinde Mhp İstanbul 2. bölge 4. sıradan milletvekili adayı olmuştur.

Ümit Özdağ 7 Nisan 2015’te MHP Gaziantep 1.sıra Milletvekili adayı olarak açıklanmış, 7 Haziran günü yapılan seçimlerde meclise girmiştir. 1 Kasım 2015 tarihinde yapılan erken seçimde de yine MHP Gaziantep 1.sıra Milletvekili adayı olarak meclise girmiştir.umit ozdag

14 Kasım 2015 tarihi itibarıyla MHP Genel Başkan yardımcısı olmuştur.

Ümit Özdağ 2005 yılında bu yana 21. Yüzyıl Türkiye Enstitüsü başkanlığını yürütmektedir.

Ümit Özdağ İngilizce ve Almanca bilmektedir. Dr. Burçin Özdağ ile evlidir ve Alp adında bir çocuğu vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.