2 Haziran 2023

UNESCO Kitap Okuma Oranı

Türkiye’de Kitap Okuma Oranı Nedir, Avrupa’da UNESCO Kitap Okuma Oranı Nedir, Türk İnsanı Ne Kadar Kitap Okur?

Türkiye veya Avrupa kitap okuma oranı nedir? Türk insanı hangi sıklıkla kitap okur, Avrupalılar ne kadar kitap okur?

Okuyan bir millet miyiz yoksa okumayan bir millet miyiz? Tüm bu sorularımızın cevabını UNESCO’nun yapmış olduğu araştırmada bulabiliriz. UNESCO, Avrupa’da ve Türkiye’de kitap okuma oranını araştırmıştık. UNESCO’ya göre kitap okuma oranları:

Avrupa’da yüzde 21 iken Türkiye’de 10 binde 1

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO, dünyadaki okuma alışkanlıklarını rapor haline getirdi. Bu rapora göre; Türkiye, kitap okuma oranında dünya ülkeleri arasında 86′ncı sırada yer alıyor.

Televizyon izliyor, internete giriyor fakat okumuyoruz. Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu UNESCO tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’de okuma alışkanlığı neredeyse yok denecek kadar. Avrupa’da kitap okuma oranı yüzde 21 iken bu oran Türkiye’de sadece on binde bir. Bir yılda kitap okumaya ayrılan süre bir günlük Tv izlemeye ayrılan süre ile aynı yani 6 saat.unesco kitap

Yapılan bu araştırmaya göre, günde ortalama 6 saat televizyon izleyip 3 saat internette gezinen Türk halkı ne yazık ki, kitap okumaya yılda sadece 6 saatini ayırıyor.

Maalesef kitap Türkiye’deki ihtiyaç maddeleri listesinde 235′nci sırada yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.