7 Haziran 2023

Valör Nedir ?

Valör Anlamı Nedir, Valör Nasıl Yapılmaktadır, Valör Ne Demektir,Valör Hesaplaması Nedir, Valör Nasıl Hesaplanmaktadır, Valör Tarihi Ne Demektir, Valör Tarihi Hakkında Bilgi.

Valör Nedir?

Valör kelimesi belki de ilk defa duyuyor olabilir ama açıklamasını yaptığımız zaman bankacılık işlemlerini kullanan herkesi yaptığı fakat adının valör olduğunu bilmediği bir işlem olduğunu anlayacağız.

Valör kelimesi İngilizce effective date veya value date anlamına gelmektedir.

Bankacılık ile ilgili bir terim olan Valör; faiz hesaplamasına başlangıç oluşturan banka tarafından işleme tabi tutulan paranın fiilen işlenmeye başladığı tarih anlamına gelmektedir. Yani kredi hesaplarına alacak geçen hareketler için işlemin yapıldığı günü takip eden ilk iş günüdür. Borç geçen işlemler için valör, işlemin yapıldığı gündür.

Valör, üzerinde anlaşma sağlanan bir işlemin, fiilen yerine getirileceği örneğin, karşılıklı olarak hesaplara alacak ve borç kaydedileceği tarihtir. Benzer şekilde bir fonun, örneğin mevduatın sahibi tarafından fiilen kullanılabileceği tarihi ifade eder.

Başka bir örnek ile valörü açıklayacak olursak; bankaya yatırılan paranın fiilen faize tabi tutulduğu tarih valör adı altında anılmaktadır. Yine banka üzerinden bir havale işlemi gerçekleştirildi; o havalenin yapıldığı kişinin üzerine ne zaman geçireleceğini belirten tarihe valör adı verilir. Kısaca valör bankaya yatırdığımız paranın, banka tarafından tutularak biraz daha fazla yararlanma olayıdır.

Valör Tarihivalor

Valör tarihi ve işlem tarihi arasındaki fark diğer bir anlamda bankanın bu işlem üzerinden kazanacağı parayı tayin eder.

Banka üzerinden gerçekleştirdiğimiz bir işlem hemen anında hesaba yansımaz. Valör tarihi, paranın bankaya yatırıldığı günü takip eden ilk iş günüdür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.