9 Aralık 2023

Vezir Gambiti-Walter Tevis

2020 Yılının En İyi Mini Dizilerinden The Queen’s Gambit Dizisinin Uyarlandığı Roman; Vezir Gambiti

Netflix yapımı 7 bölümden oluşan bu dizi kesinlikle izlenmesi gereken bir mini dizi. Dizisini izlemek isteyenler dizinin 18 yaşından büyükler için uygun olduğunu bilmeli.

Ayrıca The Queen’s Gambit dizisi hakkında bilgileri web sitemizde bulabilirsiniz.

Nabokov’un Lujin Savunması ve Zweig’ın Satranç’ı gibi klasiklerin arasına Vezir Gambiti de katılıyor artık. The Financial Times

Vezir Gambiti, feminizme, satranca, bağımlıklara dair hem bir yetişkinliğe adım romanı hem bir gerilim hikâyesi hem de bir spor macerası. Farklı türlere dokunan ve birçok konuya dair söyleyecek sözleri olan bu roman, bilimkurguyu da suç hikâyeleri kadar rahatlıkla yazabilen, çok yönlü bir akla sahip Walter Tevis’in kaleminden çıkabilirdi sadece.

Sekiz yaşında ve hayatta yapayalnız kalmış Beth Harmon diğerleri arasında göze batmayan, sıradan bir çocuktu, ta ki ilk gördüğü andan itibaren aklını çelen bu garip oyunla tanışana kadar. Bu altmış dört karelik tahta üzerinde bambaşka bir gelecekle karşılaşan Beth adım adım, her hamlesinde didinip çabalayarak kadınlara kapalı satranç camiasının zirvesini hedeflemekte. Her oyunda rakibinin yanı sıra koca bir geleneğe karşı da hamle yapıyor. Durumu tartıyor, geleceği öngörüyor, rakibinin aklını okumaya çalışıyor ve taşları yerinden oynatıyor. Satrancın siyah beyaz dünyasında zirve dâhilere her zaman açık olsa da gerçekte işler bundan biraz farklı işliyor.

Walter Tevis, Vezir Gambiti’nde zekâ dolu ve usta işi bir oyunu tek bir cinsiyete sıkıştırmaya çalışanları ezip geçerken dâhi bir kadının en az yaptığı hamleler kadar girift iç dünyasını sıkı bir serüvenle anlatıyor.

Beth Harmon muazzam bir karakter. Vezir Gambiti ise Tevis’in yazdığı en kusursuz roman. Jonathan Lethem

Vezir Gambiti baştan aşağı eğlenceli. Birkaç yılda bir, sadece zevki ve mahareti nedeniyle tekrar okuduğum kitaplardan. Michael Ondaatje

Walter Tevis’in Vezir Gambiti Romanının Konusu

Yetimhaneye büyüyen satranç dahisi bir kızın Beth Harmon’un hikayesi anlatılmaktadır. Satrançta dünyanın en iyisi olmak isteyen Beth Harmon, bu yolda bağımlılıkla mücadele etmek zorundadır.

Walter Tevis Vezir Gambiti

Walter Tevis’in Vezir Gambiti Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Vezir Gambiti

Kitabın Yazarı: Walter Tevis

Özgün Adı: The Queen’s Gambit

Yayın Evi: İthaki Yayınları

Kitabın Türü: Roman

Çevirmen: Kerem Sanatel

Sayfa Sayısı: 336

İlk Baskı Yılı: 1983 İngilizce, 2020 İthaki Yayınları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.