7 Haziran 2023

Video Nasıl Yapılır ?

Windows Movie Maker Yardımı İle Video Nasıl Yapılır, Müzik Videosu Nasıl Yapılır, Bilgisayarımızda Video Nasıl Yapılır, Windows 8’de Video Nasıl Yapılır, Windows 8’de Video Nasıl Yapılır, Windows 7’de Video Nasıl Yapılır, Windows 10’da Video Nasıl Yapılır, Youtube’ya Video Eklemek İstediğimiz de Youtube Videosu Nasıl Yaparız, Windows Movie Maker Video Hazırlama Birleştirme Kırpma Düzenleme Nasıl Yapılır?

Bu yazımızda video nasıl yapılır, video yaparken kullanılan programlar nelerdir kısaca ondan bahsedeceğiz.

Video yapmak için kullanılan en güzel ve basit programlardan biri Windows Movie Maker’dır.

Windows Movie Maker’ı bilgisayarımıza kurduktan sonra, fotoğrafları veya video dosyalarını bilgisayarımızdaki klasörden Movie Maker’a sürükleyerek veya dosya seç kısmından ekleyerek Movie Maker’ın içine atarız.windows movie maker

Burada dikkat edeceğimiz noktalardan birisi de Windows Movie Maker’a atacağımız dosyanın türünün Windows Movie Maker’ın desteklediği bir dosya türü olması lazım.

Eğer Windows Movie Maker’ın desteklemediği bir dosya türü ise video, ses dönüştürücü programları yardımı ile ses, videoyu Windows Movie Maker’ın desteklediği dosya türünü çevirip daha sonra atmalıyız.

Birden fazla fotoğraf veya video seçmek istersek Ctrl A tuşu ile eklemek istediğimiz bütün resimleri, veya ses, görüntü videolarını seçip, Ctrl C tuşu ile kopyalayıp daha sonra Ctrl V tuşu ile Movie Maker’ın içine yapıştırırız yani atarız.

Windows Movie Maker’a attığımız dosyaları istersek kesebiliriz. Windows Movie Maker’ın video, resim, ses türündeki dosyaları kesme, kısaltma özelliği vardır.

Windows Movie Maker ile yapmak istediğimiz videonun uzunluğunu ayarlayabiliriz. Yapmak istediğimiz videoların içeriğini Windows Movie Maker’da zaman çizelgesinin olduğu bölüme atarız. Kesmek istediğimiz dosyayı Windows Movie Maker’da zaman çizelgesinin olduğu bölümden mouse yardımı ile sola çekerek istediğimiz kısaltmayı yapabiliriz.

Efekt vermek istersek eğer Windows Movie Maker’da zaman çizelgesinin olduğu bölümdeki efekt vermek istediğimiz resmin veya videonun üzerinde fare ile sağ tıkladığımız zaman çıkan kutucuktan efektleri seçip oradan efekt ekleyebiliriz.

Windows Movie Maker ile yapacağımız video ses efekti ekleyebiliriz. Bilgisayarımızda bulunan ses dosyasını veya video dosyasında bulunan herhangi bir ses dosyasını seçip veya dosya ekleden ekleyip Audio /Music kısmına atarız. Bu kısımda istediğimiz gibi ses dosyasının veya videoyu aynı resim, ses, video keser gibi fare yardımıyla sola çekerek kısaltabiliriz.windows movie maker video

Ayrıca sağ tıklayıp ses efektini ayarlayabiliriz. Ses efektini veya videoyu süre olarak uzatmak istersek aynı ses dosyasını veya video dosyasını uzatmak istediğimiz yere tekrar yükleyerek uzatma yapabiliriz. Resim dosyalarında ise uzatmayı aynı kısaltma gibi fare ile tutup uzatabiliriz.

Windows Movie Maker ile yapmak istediğimiz videoya slayt geçişleri, altyazı, başlık gibi özellikler de ekleyebiliriz.

Yapacağımız video bittikten sonra yayınla ( publist to ) kısmına basarak videoyu bilgisayarımızda kaydetmek istediğimiz yeri seçer ve ileri ( next ) tuşu ile de bir sonraki adımda videonun istersek kalitesini belirleyebileceğimiz ekrandan videonun kalitesini belirleriz.video yapma

Videonun kalitesinin yüksek olması aynı zamanda boyutunun da yüksek olması anlamına gelmektedir. En son olarak da yayınla dediğimiz zaman videoyu bilgisayarımıza dosya halinde kaydederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.