1 Ekim 2023

VIX Endeksi Nedir?

VIX Volatilite Endeksi Hakkında Bilgiler.

VIX volatilite endeksi nedir sorusuna cevap vermeden önce kısaca volatilite nedir volatilitenin açıklamasına değinelim.

VIX Endeksi piyasalar için korku ve endişeyi gösteren bir endekstir. Bu nedenle VIX Endeksine korku endeksi de denilmektedir. VIX endeksi piyasanın risk algısını ölçmektedir.

Volatilite finansal piyasalarda bir finansal enstrümanın belirli bir zaman içerisinde fiyatından yaşanan değişimleri, oynaklığı gösterir.

Vix endeksi nedir

VIX endeksi,(Chicago Board Options Exchange Volatility Index) piyasalardaki korkunun derecesini ölçen bir endekstir. S&P hisse opsiyon fiyatlarını kullanan VIX, opsiyon fiyatlarının piyasa volatilitesi ile ilişkisinden yola çıkarak piyasanın beklenen volatilitesini belirler.

Endeks 1993 yılında CBOE (Chicago Board of Trade) tarafından oluşturulmuş ve başta Amerika, dünyada takip edilen önemli göstergelerden biri olmuştur. VIX endeksi 30’un üzerinde ise yatırımcıların risk algısının arttığını, gelecek tahminlerinin kötümserleştiğini ve ekonominin gidişatından korktuklarını gösterir. Endeksin 20’in altına düşmesi risk algısının azaldığını, gelecek tahminlerinin iyimserleştiğini ve yatırımcıların ekonominin gidişatından korkmadıklarını gösterir.

S&P 500 hisse opsiyon fiyatlarını kullanan VIX, opsiyon fiyatlarının piyasa volatilitesi ile ilişkisinden yola çıkarak piyasanın “Beklenen Volatilitesi”ni belirlemektedir.

Yatırımcılar için VIX endeksi küresel risk göstergesi olarak da değerlendirilmektedir.

Kaynaklar:

Wikipedia

Mahfi Eğilmez’in Ekonominin Temelleri Kitabı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.