9 Aralık 2023

Wall Street Cadısı; Hetty Green

Wall Street Cadısı; Hetty Green Kimdir?

Amerikalı iş kadını 21 Kasım 1834 tarihinde Amerika’da doğmuştur. Hetty’in babası zengin bir iş adamıdır. Küçük yaşlardan beri finans dünyasına merakı olan Hetty, henüz 6 yaşında iken gazetelerin finans sayfalarını okuyordu.

Hetty genç yaşta ticaretle uğraşmaya başladı. Hetty 30 yaşında iken babası ölür ve babasından yüklü bir miras kalır. 33 yaşında iken milyoner Edward Green ile evlenir ve bu evlilikten 2 çocuğu olur. Eşinin işleri kötü gidip parasını kaybedince Hetty kocasından ayrılır.

Wall Street’da başarılı hisse seçimleri ile adından söz ettirmiş ve aldığı hisse senetleri ile servetine servet katmıştır.  Özellikle ABD iç savaşı sırasında kötü ekonomi yüzünden borsa da hisse senetlerini çok ucuz fiyata alıp ekonomi düzeldiğinde ise muazzam bir kar ile satmıştır.

Hetty o kadar cimridir ki elbiseleri paçavra olana kadar değiştirmez, kışın ısınmak için en ucun otellerde kalır hatta bir iddia göre oğlunun bacağı kırılır ücretsiz tıbbi yardım bulma konusunda ısrarcı olunca oğlunun bacağı kangren olur ve oğlu bacağını kaybeder.

Wall Street Cadısı Hetty Green Kimdir

Cimriliği ile Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Süt almak için gittiği marketteki, market sahibi ile 1 dolarlık süt için tartışmış ve kalp krizi geçirip ölmüştür.

3 Temmuz 1916 tarihinde öldüğünde 200 milyon dolarlık servet bırakmıştır. Çocukları ise annelerinin aksine cimrilik yapmamış, zengin bir hayata sürüp birçok hayır işi yapmışlardır.

ABD’de “Göründüğüm kadar zengin değilim” anlamına gelen “I’m not Hetty if I do look green” cümlesine de konu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.