7 Haziran 2023

Yağlı Boya Deriden Nasıl Çıkartılır?

Toz ve pislik deriden bir nemli bez ile kolay çıkabilmesine rağmen yağlı boyayı deriden çıkartmak o kadar kolay olmayabilir. Özellikle boyayı kuruduktan sonra fark ettiyseniz. En güvenli ve genelde tek çözüm profesyonel bir deri temizleyicisidir fakat bu pahalı olabilir. Deri ürününüzü bir profesyonele götürmeden önce yağlı boyayı kendiniz çıkartmayı deneyebilirsiniz. Bu işlemi oldukça dikkatli yapmak zorundasınız yoksa deri ürününüze zarar verebilirsiniz.

Yağlı boyayı deriden çıkartmak için kullanacağımız malzemeler:

  • Sıcak su
  • Jilet
  • Alkol
  • Deri cilası
  • Deri temizleyici
  • Deri sütü
  • Kuru bez

Yağlı boyayı deriden çıkartma yolları;

1- Öncelikle boya hala henzü kurumamışsa boyayı bez kullanarak çıkartabildiğiniz kadar derinin üzerinden alınız. Eğer boyayı kuruduktan sonra gördüyseniz  bu adımı geçin.

2- Kurumuş boyayı sıcak suyla ıslatılmış bez kullanarak nemlendirin. Ardından jilet kullanarak kurumuş boyayı deriden hafif hareketlerle çıkartmaya çalışın. Yavaş ve düz hareketler yapın. Çok derine girmeyin yoksa deriye zarar verebilirsiniz.

3- Biraz alkolü beze döktükten sonra derinin görünmeyen bir kısmında deneyin. Eğer deri üzerindeki boyayı kaldırmıyor ve deriye zarar vermiyor ise  alkolü boya kurumuş yüzeyde deneyebilirsiniz. Bu işlemde de hafif hareketlerle bezi derinin üzerine biraz daha fazla bastırarak silin.Deri

4- Bir bozuk para büyüklüğündeki deri temizleyiciyi boyalı yüzey üzerinde yuvarlaklar çizerek deneyebilirsiniz. Sadece çok az miktarda su kullanın. Geceden kurumaya bırakın.

5- Temizleyiciyi kurutun ve lekelenmiş alana deri bakım sütü sürerek deri ürününüzü koruyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.