7 Haziran 2023

Yapay Işık Nedir ? Doğal Işık Nedir ?

Işık Kaynağı Ne Demektir, Yapay Işık Ne Demektir,  Doğal Işık Ne Demektir, Yapay Işık ve Doğal Işık Nedir, Yapay Işık Kaynaklarının Özellikleri Nelerdir, Doğal Işık Kaynaklarının Özellikleri Nelerdir, Yapay Enerji Kaynakları Nelerdir, Doğal Enerji Kaynakları Nelerdir.

Bir ışımanın ışık kaynağından çıktıktan sonra cisimlere çarparak veya direkt olarak yansıması sonucu canlıların görmesini sağlayan olguya ışık nedir.

İster gece olsun, ister gündüz kendisinden ışık yayarak görünen cisimlere de ışık kaynağı denir. Işık kaynağı C harfi ile gösterilir. Yunanca kökenli celeritas kelimesinin baş harfidir. Yunanca celeritas kelimesi hız anlamına gelmektedir. Dünyaca ünlü Alman fizikçi Albert Einstein’in E=mc² formülünde kütle-enerji eşdeğerliğindeki c ışık hızını ifade eder.

Güneş, mum alevi gibi bazı ışık kaynakları, çevrelerine ışıkla birlikte ısı da verirler Ateş böceği, denizin derinliklerinde yaşayan bazı balıklar ve floresan lamba gibi bazı ışık kaynakları ise ışık yayarken, ısı vermezler.

İki çeşit ışık vardır. Bunlar Yapay Işık ve Doğal Işık.

İlk önce Yapay Işık’ı açıklayalım. Yapay Işık Nedir?

Yapay Işık: Doğada buluna maddelerin veya canlılardan değil de insan eliyle üretilmiş fener, lamba, araba farları gibi ışık kaynakları yapay olmaktadır. Yapay ışıklara günlük hayatımızda bir çok alanda örnek gösterebiliriz en başta akşamları evimizde yanan ampul olabilir. Bunu en iyi ayırt etmeniz için doğal ışık kaynaklarını bilmeniz gerekir.

Yapay Işık’ı açıkladıktan sonra şimdi sıra Doğal Işık’ı açıklamada. Doğal Işık Nedir?

Doğal Işık: Kaynakları insanların müdahale edip ışık yaratmadıkları olur bunlar sabit ışıklardır doğanın kendi yaratılış varlığında olur. Güneş, yıldızlar, yıldırım ve şimşek türü doğal olaylar doğal ışık kaynakları grubuna girmektedir.yapay dogal isik

Yapay Işık ve Doğal Işık kaynaklarına örnekler verecek olursak;

Doğal Işık Kaynakları: Yıldız, Güneş, Ateş böceği

Yapay Işık Kaynakları: Odun ateşi, Meşale, Mum, Gaz lambası, Ampul, El feneri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.