27 Mart 2023

Yaşar Kemal Yer Demir Gök Bakır Kitap Özeti

Yaşar Kemal’in Dağın Öte Yüzü Adlı Üçleme Romanının İkinci Romanı; Yer Demir Gök Bakır

Yer Demir Gök Bakır romanı; Yaşar Kemal’in Dağın Öte Yüzü adlı üçleme romanının ikinci romanıdır. Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır romanı ilk kez 1963 yılında yayınlanmıştır.

Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır romanı aynı adla 1987 yılında tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır Romanının Özeti

Çukurova’da istediklerini bulamayan köylüler geri dönerler. Köylüler borç batağına düşmüştür ve bu borçlardan dolayı yaşadıkları korkular anlatılmaktadır. Köyün muhtarı Sefer ile köylünün içinde bulundukları durumdan dolayı zorla ermiş yaptığı Mehmet Taşbaş arasındaki olaylar anlatılmaktadır.

Adil Efendi her yıl köylü borç para verir ve sonra alır. Köylüler pamuk işi ile uğraşırlar. Adil Efendi, köylülere yine borç para vermiştir.  Muhtar Sefer ve Koca Halil köylüyü geç dönemde tarlaya çalışmaya götürmüşlerdir. Bundan dolayı köylü istediği ürünü o yıl alamaz. Köylüler bu durumdan dolayı ne borçlarını ödeyecek durumdadır ne de kışlık ihtiyaçlarını karşılayabilecek durumdadır. Bu olaylar sonrası köylüde borçlarından dolayı Adil Efendi korkusu başlar.  Halil bu durumdan kendisini suçlayan köylüden korkar ve öldü, dedirtir. Köylü, Halil’in öldüğünü düşünür. Halil’in öldüğüne inanmayan tek kişi ise Meryemce Ana’dır. Halil için mevlüt okutulur. Meryemce Ana, Halil gibi mevlüt okutulduğu için köylüye kızar. Halil’in gelinin Fatma, Halil’i bu durumdan kurtarmak için köylüye durumu anlatır ve Halil ile köylüleri barıştırır. Fakat Halil, köylünün numara yaptığını düşünür ve köyden ayrılır bozkırda şiddetli boranda kaybolur. Köylü bir daha Halil’den haber alamaz. Zamanla köylü Taşbaş Mehmet’in olağanüstü özellikleri olduğunu düşünür.  Mehmet Taşbaş’ı köylü ermiş ilan eder. Mehmet Taşbaş ilk başlarda bu duruma karşı çıksa da sonradan köylünün inandığı gibi davranmaya başlar.

Muhtar Sefer, Mehmet Taşbaş’ı jandarmaya şikayet eder. Jandarma, Mehmet Taşbaş’ı tutuklar. Mehmet Taşbaş, Jandarmayla giderken yolda boran çıkar. Boran çıkması sebebiyle Mehmet Taşbaş ve onu tutuklayan jandarmalar mağaraya sığınırlar. Herkes uyuyunca Mehmet Taşbaş kaçar. Mehmet Taşbaş’tan bir daha haber alınmaz.

Yaşar Kemal Yer Demir Gök Bakır

Yaşar Kemal’in Yer Demir Gök Bakır Kitabının Künyesi

Kitabın Adı: Yer Demir Gök Bakır

Kitabın Yazarı: Yaşar Kemal

Kitabın Türü: Roman

İlk Baskı Yılı: 1963

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.