7 Haziran 2023

Yaşar Nuri Öztürk Kimdir ?

İslâm Felsefesi Profesörü, Gazeteci, Yazar, Avukat, Televizyon Programcısı, Siyasetçi, Ünlü İlahiyatçı Yaşar Nuri Öztürk Hayatı:

Yaşar Nuri Öztürk 22 Haziran 1945 tarihinde Trabzon’un Sürmene ilçesinde doğdu. Yaşar Nuri Öztürk Sürmene ilçesinin Küçükdere köyünde doğmuştur. Yaşar Nuri Öztürk’ün babası Sürmeneli annesi ise Bayburtlu’dur.

Yaşar Nuri Öztürk eğitimini ilk olarak babasından Kur’an okuyarak aldı ve dokuz yaşına geldiğinde ise hâfız oldu.

Yaklaşık 10 yıllık medrese eğitimi aldıktan sonra hukuk ve ilahiyat tahsilini tamamladı. Yaklaşık olarak 12 yıl imamlık ve vaizlik yaptı. Daha sonra üniversiteye tekrar dönerek 1980 yılında ”İslâm Felsefesi” konulu doktorasını tamamladı. 1986 yılında ise Doçent oldu. Ortadoğu, Balkanlar, Avrupa ve Afrika ülkeleri, ABD, Güney Kore,  akademik araştırmalar akademik araştırmalar yaptı.

Yaşar Nuri Öztürk Türkçe, Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca dillerinde çeşitli çalışmaları bulunan Yaşar Nuri Öztürk, 1978 ve 1982 yılında ‘’Türkiye Millî Kültür Vakfı’’ ödülüne layık görüldü.

Yaşar Nuri Öztürk bir süre Fransa’da Grenoble Üniversitesinde çalıştı. Ayrıca New York’ta ”İslâm Düşüncesi ve Çağdaş Sûfî Düşünce” dersleri okuttu.

Yaşar Nuri Öztürk Siyasi Yaşamı:yasar nuri ozturk

Yaşar Nuri Öztürk, 3 Kasım 2002 seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisi’nden İstanbul milletvekili olarak seçilmiştir. Daha sonra Cumhuriyet Halk Partisi’nden istifa edip Halkın Yükselişi Partisi’ni kurdu.

Kanser hastalığına yakalanan Yaşar Nuri Öztürk 22 Haziran 2016 tarihinde 71 yaşında iken öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.