1 Ekim 2023

Yaşar Usta Kimdir?

Türk Sinemasının En Ünlü Karakterlerinden; Yaşar Usta

Yaşar Usta, Türk sinemasının efsane oyuncularından Münir Özkul tarafından 1975 yapımı Bizim Aile filminde yer alan ünlü karakterdir.

Yaşar Usta, yönetmenliğini Ergin Orbey’in senaristliğini Sadık Şendil’in yaptığı Bizim Aile filminde bir aile babasını canlandıran karakterin ismidir.

Yeşilçam’ın ünlü oyuncularından Münir Özkul birçok karaktere hayat vermiştir. Turşucu Kazım, Mehmet Çavuş, Mahmut Hoca gibi birçok ünlü karakteri canlandırmıştır. Yaşar Usta karakteri de bunlardan biridir.

Bizim Aile Filminde Yer Alan Yaşar Usta’nın Ünlü Repliği

Yaşar Usta

Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu, karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmasın! Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören.

Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. Hıh, sen, büyük patron, milyarder, para babası fabrikalar sahibi Saim Bey! Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm! Ben, Yaşar usta! Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimize parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz.

Biz bir aileyiz. Biz güzel bir aileyiz. Bunu yıkmaya senin gücün yeter mi sanıyorsun? Dokunma artık aileme! Dokunma çocuklarıma! Dokunma oğluma! Dokunma gelinime! Eğer onların kılına zarar gelirse, ben, ömründe bir karıncayı bile incitmemiş olan ben, Yaşar usta, hiç düşünmeden çeker vururum seni! Anlıyor musun, vururum ve dönüp arkama bakmam…

Bizim Aile

Yaşar Usta Filmi

Bizim Aile 1975

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.