2 Haziran 2023

Zaro Ağa Kimdir ?

157 Ya Da 160 Yıl Yaşamış Türkiye’nin En Uzun Yaşayan İnsanı Bazı Kaynaklara Göre İse Dünyanın En Uzun Yaşayan Birkaç Kişisinden Biri Olan Zaro Ağa Kimdir Kısaca Tanıyalım.

Zaro Ağa 1774 yılında ya da bazı kaynaklara göre 1777 yılında Bitlis’te doğdu.

Dünyanın en uzun yaşayan insanlarından biri olan Zaro Ağa 18. yüzyılın sonlarına doğru İstanbul’a gitmiş ve Selimiye Kışlası, Ortaköy ve Tophane camilerinin inşaatında çalışmıştır. Zaro Ağa uzun yıllar İstanbul Hamal Topluluğu’nun başında kalmıştır.

Zaro Ağa yaşadığı uzun hayat sonrası 10 Osmanlı padişahı, bir cumhurbaşkanı görmüştür. Ve 6 tane savaşa katılmıştır Bazı kaynaklara göre katıldığı savaş sayısı 7’dir. Bazı kaynaklara göre ise katıldığı savaş sayısı 13’dür.

Bir dönem inşaat işçiliği yapan Zaro Ağa; Ortaköy Camii, Nusretiye Camii, Selimiye Kışlası, Dolmabahçe Sarayı’nın inşaatında çalışmıştır.

Zaro Ağa, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ile iki defa görüşmüştür.

Zaro Ağa iki Amerikalı tarafından yeni bir hayat vaadi ile kandırılıp Amerika’ya götürülmüştür ve Amerika’da bu iki kişi tarafından sirklerde ve panayırlarda sergilenmiştir. Türkiye’ye de döndüğünde ise beş parasız olarak dönmüştür.

Zaro Ağa, İtalya, Yunanistan, İngiltere ve Amerika’nın birçok eyaletini gezmiştir.zaro aga

Zaro Ağa’nın 29 kez evlendiği rivayet edilmektedir. Zaro Ağa’nın beşi kız, sekizi erkek 13 çocuğu ile 29 torunu olmuştur.

Zaro Ağa 157 Yaşındaki İken Veya Bazı Kaynaklara Göre 160 Yaşında İken Öldü.

Zaro Ağa, 29 Haziran 1934 tarihinde İstanbul Şişli Etfal Hastanesi’nde öldü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.